çok zor bir durumdur. bir evliliğin başlangıcı, genel itibariyle, karşılıklı sevgiye dayanır. ancak bu evliliğn devamı kesinlikle sadece sevgiye bağlı değildir, temel olarak bir evliliğin bağlı olduğu noktaları sıralamak gerekirse;

1. Karşılıklı sevgi.
2. Karşılıklı saygı.
3. Karşılıklı güven
4. Aileler arası uyum.
5. karşı tarafın ailesiyle uyum.
6. cinsellik.
7. çocuk.
8. ekonomik durum.

bu faktörlerden herhangi biri zedelenirse, çiftler boşanma sürecine girmeye başlamışlardır. ancak tek bir sorun üstesinden gelinebilir, illa ayrılık anlamına gelmez. bu maddelerden 2si zedelenirse, misal karşılıklı saygı ve cinsellik, veya karşılıklı sevgi ve aileler arası uyum, veya cinsellik ve ekonomik durum... evlilik yavaştan çatırdamaya başlar. benim naçizane görüşüm kırılma sayısı 3tür ve 2den 3e geçiş çok kolaydır, ancak 2 maddenin zedelenmesi illaki ayrılık demek değildir. ancak bu anlaşmazlıklar bu maddelerden 3ünü kApsıyorsa, işte o zaman evlilik için sonun başı başlamıştır. hangi 3 madde bir araya gelirse gelsin sonuç aynı olur, iki kişi arasındaki evlilik pamuk ipliğine bağlıdır. kopmak için ufak bir bahane beklemektedir. 4 olduğunda ise artık kaçınılmaz son bellidir. işte o an bir insan eşinden ayrılacağını anlamaya başlar ve bu süreci geri döndürmenin bir yolu yoktur.

not: bunlar benim şahsi fikirlerimdir, doğru olduğuna dair en ufak bir iddiam yoktur,ki yukarıda saydığım maddelerden 6sı zedelenmiş olduğu halde bir evliliği devam ettirmeye çalışıyorum hala.