bugün

evli çiftlerin, evliliklerini ahaliye duyurmak için yaptıkları düğün töreninde erkek ve kız tarafı ailelerinin müzik eşliğinde oynarken içseslerini tahmin etme olayıdır.

kız istemeyedi, nişandı, kınagecesiydi fasilitelerini atlattıktan sonra sıra düğüne gelir. bizim kız/bizim oğlan evleniyor(rahatla yiyişebilmek için) diyen aileler sevgi pıtırcıklarının yanıda sırayla oynarlar.

damat babası: siyah takım kıyafetler içindedir genelde. ben damat babasıyım(yani üst kısımda olacak olan benim oğlum) edalarında kasım kasımdır. kız babasından önce çıkar sahneye. son derece sevinçli hareketler sergiler. ee damadın babası ya. davulcu getirildiyse davulcuya paralar saçmalar, değişik metodlarla sergilediği oyunlar hep bu sebepledir. arada sırada erkek dünürüne karşı oynar. " benim oğlan senin kızı bu gece" haydaaa...

damat annesi: bir diğer kasıntı tip de budur. erkek anneleri genellikle oğullarını elin kızıyla paylaşmak fikrinden pek hoşnut değillerdir. oğullarını evlendirmek için çok hevesli görünürler lakin onun kaşı bunun gözü bir türlü beğenmek bilmezler. kendilerince bahaneler uydururlar ya da pasif gördükleri ezebilecekleri kızları kurban ayyy pardon gelin seçerler. herneyse bunlar yani erkek anneleri de genelde siyah kıyafet seçerler. bir nevi yastadırlar, içleri kan ağlar ama belli etmemeye çalışırlar. kız annelerine kınayeyle bakarlar. çünkü damat adayı, köprüyü geçene kadar kız annelerine yaranmak için her türlü sevimliliği yapar. bu yüzden erkek annesi kızın annesini rakip olarak görür genelde. sahneye eşiyle birlikte çıkar. " bu geceyi atlatalım gösteririm ben senin kıza" yandaaan yandaaan" geline döner ve iç ses devam eder " oğlumun aklını çeldi pis şır...tııı" " bu gece oğlum senin hakkından gelicek" haydeee...

gelin babası: kızının beline, kurbanlık kuzular gibi kırmızı kurdaleyi bağlamıştır gündüzden. "bakire benim kız" " yani bakiredir dimi lan" "rezil olamaylım bi de elaleme" başı öndedir. çünkü feodel adetlerin kurbanıdır. yapmak zorundadır. yoksa ne düşünür o çok değer verdiği elalem.

boynunun büküklüğü gece boyunca devam eder. kızının artık evden çıkmasına mı , yoksa bu gece olacak olan gerdek gecesinin herkes tarafından şölenle kutlanmasına mı yanar, bunu sadece kendisi bilmektedir. oyun oynamaya katılmaz pek. lakin "benim oğlan bu gece var yaa" düşüncesine sahip olan damat babası onu oynamaya zorlar. "hadi ama dünürrr"

" tabi senin tuzun kuru oynarsın di miii" " kendini teslim etme dayan gızıımm"

kız annesi: " acaba kızın çeyizine aldığım bordo yatak örtüsünü yeşil mi alsaydım ya?" bu kadıncağızın aklı fikri, kızına takılacak olanlar ve de çeyizin tam olup olmadığıdır. " ara ara da " neyse yaşı geçmeden evlendiriyoz" (resmiyet altında yiyiştiriyoz bizim kızı)" "keriman da gelmiş, onun kızı evde kaldı ya ohh canıma değsin". diye düşünür. hoppaaaa..

yazarın düşüncesi: işte bu yüzden düğün olayı rezilliktir. evlen git evine. ne diye biz artık rahat seks yapabiliceğiz deyip millete duyuruyorsun.
eğer mardindeyse düğün, acaba bizde taranırmıyız şeklinde bir düşünce geçmesi olabilir.. yazıklar olsun bir kez daha, allah belalarını versin gözü dönmüşlerin çoğu kez daha..
güncel Önemli Başlıklar