bugün

değerli sözlüğüm *ve bir o kadar değerli yazan arkadaşlarımın oylarıyla belirleneceğini düşündüğüm yarışmadır. en iyi anketi seçiyoruz ey ahali. tabi burda duruma olan öfkenizi de kusabilirsiniz. çaktırmadan yaslayabilirsiniz. kurallar dahilinde sıçabilirsiniz. her şey serbesttir kurallar dahilinde. biri bana bundan epey bir zaman önce sözlükler aslında anket doldurma yerleridir demişti. sözlükten haberim yok bildiğim en baba sözlük nah şu çantalarımızda taşıdığımız sarı plastik kapaklı olan var ya işte o. internet sözlüğünün ne olduğunu ilk o zaman idrak ettim. sene yamultmuyorsam 2003 civarı. epey bir zaman geçmiş mns skiyim yaşlanıyoruz işte sözlük farkında mısın ? işin içine girince gördüm ki kısmen haklıymış. anket iyidir hoştur, para kazandırır. istatistik bilimiyle bağlantılıdır. sevişirler kısmen ve ön olarak. ister istemez kişi kendini bilmeden dalıyor, bir sürü çılgın cümleler, kalın kelimeler peşin sıra diziliyor. güzel şeyler de yazıyor keratalar zaman zaman. gülüyoruz yalan değil. karın doyurmuyor. şu para kazandıran hariç, o su sebili gibi köşe başında duran anketörlerin işi. deyinmeden geçemeyeceğim o sarı plastik kapaklı sözlükler...

kullanmaya başladığının ayı dolmaz ö harfinden bir yerlerden sözlük ikiye bölünüverir. gün geçtikce yırtılır, yapıştırırsın tutmaz. hay ben o sözlükleri adam gibi yapıştırmayanları... töbe töbe.

yarışma kısmını es geçmek istemiyorum, konuyu dağıtıp sıçmak da istemiyorum. isteğim şu ve merak ediyorum, bu sözlük yazanları ankete ne gözle bakıyorlar. bir küfür eden çıksa yeminle rahatlıyacağım. hatta açılan anketin altına ve direk anket sahibine küfür etse bir. görmek istediğim sahnelerden biridir. en az fenerbahçe'yi kadıköy'de yenmek istediğimiz kadar. kaç sene oldu hatırlamıyorum ama tutmuyo arkadaş bunlara şansımız kadıköy'de. okuttular mı yoksam kurşun mu döktürdüler anlamış değiliz. yıllardır bu derbyi fenerbahçeli arkadaşlarımla seyrederim. düşündüm de pek galatasaraylı arkadaşım da yok. bilirim ve iddaa ederim bir fenerlinin en yakın arkadaşı bir galatasaraylıdır. ya da tam tersi. neyse ne işte.

bugün hayatımın ortalama yarısına gelmiş biri olarak ilk kez piskoloğa gittim ve iyi ki gitmişim. bir rahatladım sormayın. insan hiç olmazsa hayatının yarısını neşe içinde güzel geçirmeli. çok ironi içerikli bir cümle oldu ama insan evladı bazen hayatın neresinde olduğunu anlayabilecek olgunluğa eriştiğinde kesin cebinde bir hap taşıyor hale gelmiştir. farkında olmadan insan kendini skim skim sikr hale gelebiliyor. ne ediyorsa kendine ediyor. at babam at. çöplük amnskym. bir gün patlar hacı, bir istihab haddi var değil mi ? hah işte o zaman ski tuttuğunun resmidir.

anketlerin anketini seçiyoruz ey koca güruh bir kulak ver...
istihab hakkı anketidir... toplam yüklenebilecek kapasite demektir. taşıta yapılan yükleme ile ilgili kullanılır. insana yapılacak istihab hakkı ne kadar olmalıdır sorusunu akla getirir.

taşıta göre istihab haddi var da; ki uyulmazsa cezası bellidir, insana göre bazen kantarın topuzunu kaçırıyor herhalde tanrı diyebilir miyiz acaba?
bu değildir.
(bkz: kedidir kedi)
(bkz: bugün seçim olsa kime oy verirdiniz)
ne kadar yaratıcı öyle değil mi?