bugün

dünyanın en önemli görevini üstlendiğini düşünen,adeta bir casus edasıyla çalışmakta olan,çalışma yeri genelde pencere olan ve bıkmadan usanmadan evimizi dikizleyen 50'lik teyze(bu işe başladığında yaşı 35 falanmış bir rivayete göre)...hayır korkuyorum birgün kazayla perdeye dolanıp boğulacak...
meraklı komşular vardır. baykuş gibi saatlerce balkonda pinekleyen, yerinden sadece tuvalet ihtiyacını gidermek için kalkan amcalar ve teyzelerdir. sokaklar, cam önleri, köşe başındaki kaldırım gözde mekanlarıdır. komşunun kapısı çalındı mı duramaz, kim gelmiş diye bakar hemen. sokağa ve apartmana fahri muhtarlık yapar. bu komşunun ayrıca seri aralıklarla perdesi aralanan bir penceresi vardır. sokaktan kimler geliyor, kimler geçiyor hepsini görür. dedikoducudur, tam bir ayaklı gazetedir. genelde cümlelerine " benden duymuş olmayın ama..." diye başlar. paylaşımcı ruhu, bilgiye aç halkı doyurma amacındadır. gazeteci olamadığı için egosunu bu şekilde doyurmak zorunda kalır...
apartmanın 4. katından sigara yakıp aşağı inen komşumun ağzını, burnunu dağıtasım var.

(bkz: o bu değil komşuluk çok bozuldu)
sarhoşken gecenin bir yarısı muhabbete gelen komşudur.
çalınan kapıdan cevap alamayınca, pencereyi zorlayan tiptir.
ah cemil abi ah.
gece üçte -evet gece üçte-, köpeğim havladığı için beni arayan sevgili komşumunda içinde bulunduğu oklavayla dövülesi gruptur. Havlıyorsa ne yapayım x bey, ağzını mı bantlayayım cevabı verildiğinde de polisi aramıştır kendileri.
tanım: insanı çileden çıkartan komşu modelidir.
karşı komşumuzun telefonumu dinlediğinden şüpheleniyorum. ne zaman dışarı çıkacak olsam kapıyı açtığımda karşımda kapı açık şekilde karşılar beni. yine mi dışarı diye sorar. içeride annem ve babam sormaz ama o sorar. sanane teyzeciğim diyemezsin. diyemezsin çünkü annemin en yakın arkadaşı, diyemezsin çünkü 3 tane hayvan gibi oğlu var ve diyemezsin çünkü kocası emekli savcı. diyemedim de zaten.
Arabasına abartı egzoz taktırıp her gelişinde arabayı bağırtan görmemiş komşu tipidir.Daha ne kadar sabır edebilirim bilmiyorum.
Bu tiplerden birini şikayet edip sonuç alan bir yazar beni de bilgilendirirse sevinirim.
edit:bimere plaka ile birlikte ihbar edildiğinde polis gidip aracı kontrol etmek zorundaymış.kontrol sonunda 199 tl para cezası ve 1 hafta trafikten men cezası alıyormuş.trafikten men cezasının kaldırılması için egzozu söktürüp normal egzoz taktırması gerekiyormuş.