bugün

abbasiler zamanı zuhur etmiştir. hak birdir. dört olmaz. Yüce Allah, kuran'da bölünmememiz gerektiğini beyan etmiştir. Bu yüzden ehli sünnet ve şia kuran'a karşı gelmiştir. Hamdullah çelebi bu durumu şöyle izah eder:

-Kadı Efendi Hazretleri, birincisi dört hak mezhep de hak olmaz. Hak birdir, iki de denmez, dört de denilmez. Semavi. Dinlere mezhep diyeceksiniz Hz. Musa’nın Tevrat’ında ahkamı vardır. Hz. Davud’un Zebur’un da ise ahkam vardır. Kur’an-ı Keriminde islam ahkamı vardır. Dört semavi kitapta üç mezhep vardır. Allah’ın vahyettiği ecdadım Hz. Muhammed’in bizlere tebliğ ettiği islam’ın bir tek mezhebi vardır. O da islam ve Müslüman ahkamıdır. Hz. Peygamber’in Ali’nin evladına işlenen cinayetlerle kanını döken katilleri asla Müslüman kabul edemeyiz. Suçsuz yere kan dökenler islam olamazlar.
Senin dört mezhep dediğin ne Peygamber’in yüzünü görmüştür, ne meclisinde bulunmuştur, ne soyu sopu sulbünden gelmişlerdir. Dinimizde bir mezhep vardır, o da islam’dır. Mensubu olduğum Güruh-u Naci toplumu olan bizler islam umdelerini yerine kusursuz olarak getiriyoruz.
Hz. Peygamber’in Ali’nin evladının, Ehl-i Beyti’nin kanını döküp katil olan kişiler kendilerine islam adını, Müslüman adını bile yakıştıramamışlar da biz Sünni’yiz demişlerdir. Efendim bu da gerçektir. Suçsuz yere ahalinin kanını dökmek islamiyet’le ilişkisini kesmek demektir. Benim savunmam budur. Kabul etmek etmemek siz efendime aittir.
Sünnilerin uydurması olan saçmalıktır.

Edit: genç sünniler rahatsız efendim. Sinirlendirdim mi yoksa?
Beşincisini ben kuracagim.
mezhep ayrılığı müslimler sorun yapmazken siz mi dert ettiniz.size birkaç misal vereyim.peygamber birgün namaz kılarken alnı taşa geliyor ve kaniyor. sonra aişe geliyor kani siliyor. sonra peygamber tekrar abdest aliyor. sonra mezhep kurucularindan biri abdest alma sebebini kana bağlarken diğeri kadın eline bağlıyor.her ikisi de doğru olabilir. ve mezhep kolaylıktır bazen safiilerin goruslerini de uygulayabiliriz.
Said Nursi de güzel bir cevap veriyor bununla ilgili.Bir su, beş muhtelif mizaçlı hastalara göre beş hüküm alır. Önemli miktarda su kaybeden bir hastaya su içmesi vaciptir, şarttır. Yeni ameliyattan çıkmış bir hastaya zehir gibi zararlıdır. Tıbben ona haramdır. Diğer bir hastaya kısmen zararlıdır; su içmek ona tıbben mekruhtur. Diğer birisine zararsız menfaat verir, tıbben ona sünnettir. Diğer birisine de ne zarardır ne de menfaattır. Tıbben ona mübahtır afiyetle içsin... işte burada hak taaddüt etti, birden fazla oldu. Beşi de haktır. “Su yalnız ilaçtır, yalnız vaciptir, başka hükmü yoktur.” denilebilir mi?
islamın saçmalığıyla paraleldir.
Sen sağcısin çok gotsun, sen solcusun daha gotsun diyen insanların fikhi mezheplerin cografik, sosyolojik, mevsimsel etkenlerden kaynaklanan ve gayet de dogal olan ictihatlarindan ayrımcılık değerlendirmesi yapacak gotluge ulaşması kadar sacma değildir. Ha başındaki hak vurgusu evet sacmalik.
islam saçmalığı'dan fışkıran bir saçmalıktır. normaldir. çölden çıkan bir dinden ne beklenebilir?
inancın uygulanmasinda toplumun dini icraa ederken takip edilmesi gereken görüştür.
Bu sayede bütün toplumun birbirine uyum sağlayarak hareket etmesidir.
Tanımının adı da görüş olduğu için illa tabi olunacak diye bir kural yok...
Kurandan anladığını uygulayabilmelidir insan...
Daha uzman kaynaklardan arastirarak isin kronolojisine bakmak gerekir.
Ne sizin ne de bizim ilmi bilgimiz bu tip konuları konuşmak için hafif kalır diye düşündüğüm konudur.

O 'çölden çıkan' diye nitelenen din, diri diri toprağa gömülen kız çocuklarını kurtarıp inkilab yapan dindir.
kesinlikle doğrudur.
şöyle özetleyebiliriz: allah birdir, dört olmaz... kuran birdir,dört olmaz... hak birdir,dört olmaz...
(bkz: sünnilik)
4 mezhep itikadi olarak tamamen uyuşur. Fakat ameli olarak yorum farkları vardır. Bu yüzden saçmalık değildir.
şeytani plan
mezhep yok
hadis yok
sünnet yok
müstehap yok
icma yok
kıyas yok
söylemek isteyip söyleyemedikleri

din yok

son amaç
haşa ve kella
allah cc yok .