bugün

bir zamanlar mütemadiyen ilk dördü oluşturan, diğer takımlar üzerinde bariz bir hegemonyası bulunan 4 takımın, puan kaybetmeleri kuvvetle muhtemel olan, dişli deplasmanları.

bir kaç sene öncesine kadar bu 4 büyük diye tabir ettiğimiz fenerbahçe, gakatasaray, beşiktaş ve trabzonspor takımları, bu dişli deplasmanlara giderken spor yazarları tarafından formalite icabı uyarılırdı. atıyorum 'bursaspor iyi takım, fenerbahçe ciddiye almazsa puan kaybeder' gibilerinden. dedim ya hakkaten formalite icabı, hani fener zaten kazanacakta biz spor yazarıyız madem, maç hakkında dişe dokunur bişey yazalım hesabı. öyle de olurdu, istisnalar dışında bu dört büyükler bu şekilde maçları zorlansa da kazanırdı. her sezon sıra ile bu 4 takımdan biri ağır sıçar diğer üçü ise en fazla 2-3 mağlubiyet bir o kadar da beraberlikle sezonu bitirir idi.

gel zaman git zaman bu böyle mi kaldı ? hayır. artık bu dört büyükler gittikleri zorlu deplasmanlarda kaybedeceklerini düşünenleri yanıltmamaya başladı. yorumlar daha ciddi, daha bir inanarak yapılır oldu. ve son zamanlarda görüyoruz ki böyle maçlar yorumlara aynen uyan bir şekilde cereyan ediyor, dört büyüklerde arka arkaya puan kaybediyor.

yazının bundan sonraki kısmının dört büyüklerin yönetilişi, ve transfer politikaları hakkında zehir zemberek görüşlerle dolu olacağını sanıyorsun di mi. ı ıh, değil... oh be, oh. keşke hep böyle olsa amına koyim. keşke sivas deplasmanı fenerin, bursa deplasmanı galatasary'ın korkulu rüyası olsa, keşke beşiktaş ibb deplasmanından 5 sezon puan çıkaramasa, trabzon ankara'da sıçsa. o da yetmezmiş gibi keşke kendi sahalarında da patır kütü puan kaybetseler, kayseriyle, gençlerbirliği şampiyonluk için büyük bir çekişme içine girse. güzel olmaz mı lan, bırak şimdi fanatikliği, taraftarlığı...

*** üsttekiyle alakasız olarak şunu farkettim ki bu dört büyükler maçlarda tek farklı mağlupken yedikleri kontratakların hiçbiri gol olmuyo. hiçbir zaman fark açılmıyo, çok garip. ha şimdi bana x maçında y inci dakikada z nin attığı gol şeklinde istisnalarla gelecek olanlarada bir çift sözüm var, 'göt, göt, meme'.
bursaspor ve gaziantepspor deplasmanları bu kategoride başı çekmektedir. özellikle, yıllardır istikrarsız olan bu ekiplerin, akıllı transfer politikaları ve altyapıdan düzenli aktarım sonucu bu sezon bu kategoriye haklı bir biçimde girdiği görülmektedir.