bugün

Bu da önce öldürelim sonra dövelime döndü. Daha kötüyü görünce kötü olan iyi geliyor.
3.72 diyoruz, düştü diyoruz. sonumuz hayrola.
iyiki motoru bugün almadım da tembellik edip pazartesiye bıraktım.

Şirket kar edip bana bi bok vermeyecek ulan.
sorsan çift anadala başvurucam diycek pezevenk.
nasıl düşüyor?

üstü kapalı reel faiz denen bir araç var ve merkez bankası bu aracı kullanıyor.
kotasyon repo ile piyasayı fonluyor öncelikle sonra bankalar arası borçlanma limitini 22 milyar tl ye çekti ve açığı bist repo kanalalrı ile kapatmanın yolunu açtı. bunda bir faiz verme durumu olduğu gibi bankaların dolar hareketlerinide kısıtladı.
3.92 seviyesinden 3,75 e çekti bu hamle. sonra aynı işlemi tekrar yaptı çünkü dolar yukarı harekette 3,82 yi gördü 11 milyar dolara inen bankalararası borçlanma limiti ise kuru 3.72 e çekti.

dolar endekside bu düşüşlerde imdada yetişti.

benim anladığım kadar ile spekülatif hareketlerin önüne geçmek amaçlı yapıldı çünkü bu abartılmıştı. ancak spekülatörler bu olayı çok iyi bilirler ki piyasada düzeltme hareketi görmeden çıkışlarını yaptılar ve bu merkez bankasının hamlesiyle faydalıda oldu.

kısa vadede iyi bir çözüm.

ancak uzun vadede pek işe yaramaz gibi duruyor.

3.54 düzeltmesinde dolar bozdur çağrısı sepklerin doları bozdurmalarına sebep oldu ancak 3.34 ten geri aldılar ve hamleleri ço kdaha sert oldu.

inşallah daha akılcı çözümleri olur. ancak faiz dışı çözümler sadece bir sonraki rekorları getirir.
benzin düşse ya bıktık lan. evet.
çok düşmüş az yükseltin denilesidir.
içinde kesin bir bokluk olan düşmedir.

ulan elin şirketi niye türkiyeye 2 trilyon dolar yatırım yapıyor?

neden "türkiyenin ticaret açığını kapatmayı hedefliyoruz" gibi bir açıkmala yapıyor?

ülkeyi mi ipotek ettik amk?