bugün

Ne kızı verir ne dünürü küstürür
Osuruklu göte arpa ekmeği bahane
Çok gezen pabuca bok bulaşır
El iyisini vermez;kötünü iyi edeceksin
Akraba akraba takıl arkama
--Aba vakti yaba, yaba vakti aba

Kişinin ihtiyaçlarını mevsiminden, sezonundan, vaktinden önce ucu olduğu zamanda karşılaması.

--Abacı, kebeci, ara yerde sen neci?

Olay ve konu hakkında yeterliliği, yetkisi olmayan kişiler için “Sen neden karışıyorsun?” anlamında kullanılır.

--Akşamdan kavur, sabaha savur

Kazandığını günü gününe harcayan, har vurup harman savuran, savruk kimselerin durumunu anlatmak için kullanılır.

--Allem etmek, kallem etmek

istediğini elde etmek için her türlü kurnazlığa başvurmak.

--Ben diyorum hadımım, o diyor (soruyor) oğul uşaktan neyin var (çoluk çocuktan ne haber?)

“Ben gücüm olmadığını, bu işi yapamayacağımı söylüyorum; o hâlâ benden yardım istiyor, birtakım işler yapmamı umuyor.” anlamında.

--Elifi görse mertek sanır

Cahil, okuması yazması yoktur.“Ona mı akıl danışıyorsun, elifi görse mertek sanır o. “

--Fincancı katırlarını ürkütmek

Zararı dokunacak bir kimsenin hoşuna gitmeyen bir davranışta bulunmak.“Kaymakamla konuşurken dikkatli ol, fincancı katırlarını ürkütme sakın!”

--Gemi azıya almak

Söz dinlemez olmak. 2. At, gemi azıları arasına alıp etkisiz bırakarak süvarisinin yönetiminden çıkmak ve kendi istediğince koşmak.

--Icığını cıcığını çıkarmak

Her yanını ellemek, didiklemek. 2. Bir meseleyi en ince ayrıntılarına kadar soruşturmak, incelemek.“iyice ıcığını cıcığını çıkardınız meselenin.”

--Kumkumav gibi

Yapayalnız, tek başına.

--Lüpe konmak

Değerli bir şeyi bedavadan, emek sarf etmeden ele geçirmek.

--Mart içeri pire dışarı

Birbirinden hoşlanmayan iki kişiden biri gelince ötekinin dışarı çıkışını anlatmak için kullanılır.

--Nato kafa nato mermer

“Söz anlamaz, söz dinlemez taş gibi kafa” anlamında kullanılır.

--On parmağında on kara

insanlara leke sürmeyi, kara çalmayı, iftira atmayı huy edinmiş (kimse).

--Palas pandıras

Acele olarak, hazırlanmaya zaman bulamadan.”Palas pandıras evden çıkmak zorunda kaldık.”

--Rüzgâr gelecek delikleri tıkamak

istenmeyen bir duruma veya zarar gelebilecek bir gelişmeye karşı her türlü önlemi almak.

--Safra bastırmak

Açlığını yatıştırmak için az miktarda yemek yemek.

--Şeytanın yattığı yeri bilmek

Çok kurnaz ve açıkgöz olmak; bilinmesi, hatırlanması güç şeyleri bilmek; pek çok şeyden haberdar olmak.”O ne tilkidir bilemezsin, şeytanın yattığı yeri bile bilir.”

--Tavşanın suyunun suyu

iki şey arasında çok uzak bir ilgi olduğunu anlatmak için kullanılır.

--Uma uma döndük muma

Umut edilen, beklenilen şeyler gerçekleşmeyince hayal kırıklığına uğrayan, kötü durumlara düşen, zayıflayıp gücünü yitiren insanlar için söylenir.

--Üzüm üzüm üzülmek

Haddinden fazla, çok üzülmek.”Anneciği üzüm üzüm üzülüyor ama bir çare bulamıyordu.”

--Vurdumduymaz Kör Ayvaz

Umursamaz, aldırmaz, duygusuz ve kayıtsız kimse.

--Yüzü kasap süngeri ile silinmiş

Utanacak, sıkılacak, arlanacak yanı kalmamış; arsız.

--Zemheri zürafası (gibi)

Kışın ince elbise giyip gezenler için söylenir.

Dil-Bilgisi.Net

https://onedio.com/haber/...anilmayan-26-deyim-345016
Ne kadar sallarsan salla dona düşer o son damla.