bugün

gerçekleşmesiyle sözleşmeli ve özel öğretmen fazlamızı açığa çıkarak olan durumdur.

istihdam olayını bir kenara bırakırsak eğer; bir ülkede önce izin verilip, sonra geri alınan tüm haklardan hiç bir zaman halkın karlı çıkmadığını anlamamış olan bazısının desteklediği durumdur.

devlet okullarında çalışan öğretmenlere iki katı maaş verseniz de, garanticilik yani memur zihniyetini bir kenara bırakamadıkları sürece asla yeterince verimli olamayacakları açıktır.

hadi onu da geçtim, bunun ardından merkezi sınav sisteminin kaldırılıp, imam hatip liselerinden sonra imam hatip fakültelerine zorunluluk sağlayıcı eylemler ve yasalar mı gelecek acaba sorusunu akla getirir.
Maklube yapımı darbe alırsa pirinç sektörü biter.
peki madem bizim bu seneye kadar dershanelere akıttığımız paralar nolacak ? ders çalışmaktan mala bağlayan çocuklar nolacak ? dershane-ev arasında gidip gelmekten başka şans bırakmadığınız çocuklar nolacak ? bizim çocuklarımız kobay mı lan şerefsizler . eğitim sistemini değiştir dene , dershaneyi kaldır dene, sınavlarda hile hurda çevir , yurtdışında lise tamamlayanları öss ve harçtan muaf tut . icraatını siktiklerimini .
(bkz: dersanelerin muhtemel sonu)
Dershaneler kapanmalı, Açık Çay da satılmamalı.
desteklemediğim eylemdir.

dershaneye giden çocukların büyük bir kısmının diğerlerine oranla liselere veya üniversitelere daha fazla girdiği su götürmez bir gerçeklik. bunu da belli ücretler karşılığında yapıyorlar. dershanelerin bu kadar çoğalmasının nedeni ailelerin yoğun ilgisi. bu yoğun ilgi de eğitim sisteminin iyi olmamasından kaynaklanıyor. sen okulda çocuğa konuyu anlatıp, konuyla alakalı soru tiplerini göstermeyip, öğrenci alım sınavlarında test sorusu sorarsan o çocuğa dershaneye gitmekten başka çıkar yol bırakmamış olursun. böyle saçma sapan bir eğitim sistemi yürürlükteyken sen o kurumları kaldıramazsın arkadaş! ne zaman ki okulları emeklilik yaşı gelip geçmiş, öğrencilerden nefret eden, doğru düzgün ders işlemeyen, şiddet uygulayan öğretmenlerden ve yöneticilerden temizlersin, işte o zaman kaldır dershaneleri.

zaten öğrenci alımlarının sınavla yapılmasından oluyor bütün bunlar. herkesin aynı kalitede okumaya hakkı vardır. anadolu lisesine giden öğrenciye iyi hocalar, iyi muamele; düz liseye veya meslek lisesine giden öğrenciye kötü hocalar, kötü muamele. bu da çocukların sınıflandırıldığının en büyük kanıtı oluyor. insanlarda düz liseye giden öğrenciler salak, anadolu lisesine giden öğrenciler zeki yargısı oluşuyor. kimse bu sınavların zekayı değil ezbercilik derecesini ölçtüğünü anlamıyor.

öğrenciler de 'salak' konumuna düşmemek ve daha iyi bir eğitim görmek için dershaneleri tercih ediyor.

halbuki öğrencilerin üniversitelere sınavsız (yetenek sınavları hariç) alınması, liselerin de normal lise ve meslek lisesi olarak ikiye ayrılması, yine ona da sınavsız girilmesi gereklidir. ayrıca liselere ingilizce hariç zorunlu ve ikinci bir dil daha konulmalıdır.

bu kadar bilgisi taze öğretmen atama beklerken artık tarihi eser haline gelmiş ve öğrencilere kin duyan öğretmenlere de yol verilmelidir.

öğrencilere ders dışında ilgi alanları yaratılmalıdır.

serdar ortaç dinleyenler acilen bilinçlendirilmelidir.

öğrencilere koninin hacim formülünün yanında arkadaşlara ihanet etmemek de öğretilmelidir.

cami yerine okul yaparak açıktaki öğretmenlere çözüm bulunmalıdır.

tayyip abimiz önce bunları sağlasın, sonra dershanelere istediğini yapsın.
Özel okullarla beraber olmadığı sürece bir şey ifade etmeyecek durumdur. Tam tersi dersanelerin kapanmasıyla özel okullar artacağı için zarar bile verecektir. Zaten dersanelerin kapanmasındaki amaç, milli eğitimin yapboz tahtasına çevrilmesindeki amaç da özel okulların arttırılması içindir. açıkta onbinlerce öğretmenin varken ve o öğretmenlere ihtiyaç varken atama, büyük şehirlerde sınıf mevcutları alsın başını gitsin, müfredatların içini boşalt, okulları imam hatiplere çevir, müdürler vsler hep cemaat adamı olsun kısacası devletin eğitimini milletin gözünde sıfıra indirge sonra da üzerine bir de dersaneleri kapat millet ne yapacak ? önceden dersanelere 2-3-5 bin lira verip yırtarken, durumu olmayanların kimileri belediyelerin dersanelerinde üniversiteye hazırlanırken şimdi ise biraz durumu olanlar dişlerinden tırnaklarından arttırarak özel okullara muhtaç edilsin, hiç durumu olmayanlar da açıkta kalsın. Yani biraz durumu olanlar birkaç bin ile işi kurtarırken şimdi onbinlerle işi kurtarsın. Böylece patronlara, ticaretçilere daha fazla para gitsin, insanlar bu ihtiyaçları karşılamak için daha kötü durumlarda çalıştırılsın, köle olsun, köpek olsun.

Bugünkü sistemde dersane bir garabettir lakin kapatılması daha da bir garabettir.

Şöyle özetleyeyim, yaşadığım şehir Samsunda okuduğum okul Türkiye'nin en iyi devlet okullarından biriydi, eğitim olarak üç-beş adı sanı belli özel istanbul, ankara okulu harici bütün özel okullardan, fen liselerinin birçoğundan daha iyiydi ama bugün çocuğunu hakedecek bir lise, ortaokul var mı diye sorsan yok derim, bütün okulların içine ettiler.
ben geçtim o işlerden. şimdi onlar düşünsün.
cemaate ağır gelmiş gelişme. Hoca efendiyi severim ama böyle olmaz.
iki yarım akıllının birbirine düşmesi sonucu ortaya çıkan durum.
Hoşuma gitmiş bir haber olup sabırsızlıkla beklediğim gündür.
Evet dershaneler kapatılacak mı ? Bugünkü sihirli kelimemize hoşgeldiniz Türkiyenin en önemli konusu olan bu konuyu ortada hiçbir şey yokken ne yasa ne yasa teklifi tartışalım hadi. Acaba tüm Türkiyenin gözü buradayken bu ülkenin gerçek sorunları olan sorunlar nasıl işliyor. Acaba terörde ne tür tavizler veriliyor. Nereler satıldı(kiralandı) acaba. Bizim ülkede bu kadar kolay gündem değiştiğini bilirdim. Aynı taktik aynı gol işte değişen bir şey yok !
Özel dersleri ve fiyatlarını uçuracak olan ve öğretmenlerin ellerini ovuşturtan karar...
Samanyolu tv'nin kudurmasina sebeb olmustur.
Yakında özelleştirilecek Milli Eğitimdeki ilk adımıdır. Sağlığın özelleştirilmesi ile at başı gitmektedir. Eğitimde yer almak isteyenlere öyle dersane ile olmaz aç okulu bizde eğitim yükümlülüğünden kurtulalım diyen devlet anlayışıdır. Milyonlarca müşteri hazırdır.
bu kadar paraya ihtiyacı olan bir ülkede dersanelerin kapatılmasının mantıklı bir açıklaması yok. istersen vergisini artırırsın, dersaneleri kapatıp okul açmak isteyenlere kolaylıklar sağlarsın ama toptan kapatmak, demokraside olan, serbest piyasada olan bir uygulama değil. arkasında kesin başka bir neden var ve o nedenin ne olduğunu herkes biliyor.
ülkemizin gelişmemisini etkileyen en önemli unsurlardan biri olan eğitimin temeline konulmuş bombadır.Bu bomba aktif hale gelirse ne ülkede refah ne de vatandaşlar arasındaki eşitlik sağlanabilecektir.
ülkemizde verilen eğtim belli. belirli özel okullar ve bazi devlet okulları dışında verilen eğitim belli.öğrencilerin bu sistemde sınavda başarılı olabilmeleri için dershaneler şart. tabi bu da bilinerek yapılıyor parası olan özel okullara gitsin kazansınlar peki diğer öğrenciler, umursanmıyor bile.
merdiven altı hastane, merdiven altı pastanelerden sonra merdiven altı dersanelerin kurulacagına işaret eder.
Aniden yapılması tehlikeli sonuçlara neden olur.
Boktan eğitim sisteminin düzelmeyeceğinden mütevellit, yapılmamış olması gerekendir.
Oyunu soğutmak tabirini eğitime uyarlayan mantıklı bir iştir. it gibi ne var be yok ezberleyip sınava giriyoduk önceden. Neden peki ? Çünkü başkası hep daha çoğunu bilecek öne geçecekti de ondan. Bu iş birazda olsa ekmeği aslanın midesinden ağzına çekecek gibi.
Eğitim sistemimizde çokça açık olmasından dolayı yapılmaması gereken eylem.
cemaatin ekmeğiyle oynamaktır. abiler ablalar işsiz kalacaktır. evet.
oyunu soğutmak tabirini eğitime uyarlayan mantıklı bir iştir. it gibi ne var ne yok ezberleyip sınava giriyoduk önceden. neden peki ? çünkü başkası hep daha çoğunu bilecek öne geçecekti de ondan. bu iş birazda olsa ekmeği aslanın midesinden ağzına çekecek gibi. Diğer bir yandan cemaat akp oyununda tayyip fili oynamış atı yemeğe gidiyor gibi.