bugün

Hayatın başlangıcına ait gizem bizim tarafımızdan çözülemez; o yüzden ben kendi adıma agnostik kalmaktan memnunum.*

En aykırı fikirleri savunduğum zamanlarda bile, Tanrının varlığını inkar edecek bir ateist olmadım.*

Sanırım genel olarak ve yaşlandıkça daha fazla böyle oluyor) benim düşünce yapımı tanımlayacak en doğru kelime ‘agnostik’ olacaktır.*

Charles Darwin'in söylediklerine bakılacak olursa ateist olmadığı Tanrı fikrini hemen söküp atamadığı anlaşılıyor. Ama dine inanmadığını söyleyebilirim.

Bir insan hem Tanrıya hem de evrim fikrine inanabilir. Bundan şüphe edilmesi bana saçma geliyor.*

Din ve bilimin birbirinden ayrı tutulmasını pek anlayamıyorum. Ama şundan eminim ki bu iki ekolün birbirine bu kadar acımasızca saldırması için hiçbir sebep yok.*

Size üzülerek bildiririm ki; incil’in Tanrı katından indirildiğine ve isa’nın Tanrı’nın oğlu olduğuna inanmıyorum.*

gibi sözleri de bunu destekler nitelikte. Tanrı fikriyle sorunu yok ama dine de itimat etmiyor.

Edit: * işaretliler Charles Darwin'in sözleri
inandığı şekilde muamele görecektir başka bir şeyin önemi yok,
yediği yemeği sindirmekten aciz, çiğnedikten sonra yuttuğu lokmanın vücudundaki dağılımına en ufak müdahalesi bulunmayan, kendine bile bu kadar hakim olabilen, nefes almak, gözünü ıslatmak gibi yaşamsal ihtiyaçlarını unutabileceği aksatabileceği için kendi kontrolüne verilmemiş bir insan, kendisini yaratanı, o müthiş şefkati ve müthiş dengeyi görüp taktir etmez ise, rabbinden, aynen onu gördüğü veya göremediği şekilde muamele görecektir,
çünkü bir ressamın çiçek, böcek resmine milyonlar paha biçen insanoğlu, o çiçeği böceği yaratan rabbini görüp taktir edemezse hüsrandadır,
en azından rabbine karşı ayıp ediyordur,

“Eğer nankörlük edecek olursanız bilin ki, Allâh sizden müstağnîdir; hiç kimseye ve hiçbir şeye ihtiyacı yoktur...” (ez-Zümer, 7)
agnostik olduğu da kesin değildir zira darwin'in teorisi modern fizik karşısında yenilmiş olsa bile charles darwin kuramını asla insanları inançsızlaştırmak için kurmamıştır. maalesef atesitlerin sıkı sıkıya sarıldığı materyalizmin ve onun getirisi sistemin çöküşü onları yeni bir arayışa itmiştir. bunun ismi de darwin teorisidir lakin evrimin geçmişi darwinle başlamaz zira evrim konusu islam'ın altın çağında müslüman alimlerce kur'andan esinlenerek bulunmuş bilimsel teoridir. doğal seçilim, ekolojik denge zaten islam inancında allah'ın koyduğu kurallar olarak kabul edilir zaten hiç bir müslüman'da hem darwin'in hemde evrimin doğal seçilmine karşı bir söz söylemiyor. çünkü evrim düşüncesinin kökeni islam alimleridir, açık ve gerçek olarak isteyen herkes bilim tarihine bakabilir.

peki sorun nedir? sorun evrimi ve darwin'i istismar eden natüralist ateist sapkınlardır gerçekten saptırmışlardır. darwin ortaya attığı bu teoriyi dinleri çürütmek için attı diyen zavallı ahmakların darwin'in agnostik hatta az da olsa tanrı inancı barındırdığını görmemeleri bilimden önce akıl ve izana aykırı bir durumdur. elbette modern fizik, modern bilim ve modern felsefe uyumlu çalışmalar neticesinde teizm düşüncesini daha mantıklı bulmaktadır gerisi insana kalmıştır. ayrıca inançsızlara meydan okuyan kur'ana bakmak yeterlidir. akılla ilgili bir sürü ayet geçer şimdi insan aklını kullanıp düşünmelidir. fakat dün allah'ın dinini saptırıp taşa, helvaya, aya, güneşe tapan sapkınlar gün gelecek kosmosa, doğaya, tabiat ana'ya tapacaklardır. hani bunların dediği gibi çok tanrılı inanışlar evrileşerek tek tanrıya inmedi çünkü hiç bir müslüman- ki allah katında tek olan islam'dır- inandığı ve iman ettiği allah'ı hiç bir şeye benzetmez, çünkü o'nun eşi ve benzeri yoktur der. fakat gel gelelim doğadaki varlıklara tapan putperestlerin, paganistlerin torunları (biyolojik olmasa bile ruhen mümkündür) şimdi bütün bunları evrilleştirerek ay tanrıçasını, güneş tanrısını, insani sözde tanrıları birleştirip "tabiat ana secde edin" "biyolojik evrim" diyerek ilahlaştırmışlardır. eğer darwin bunları görümüş olsaydı bırakın agnostik veya deist olmayı direkt müslüman olurdu. tekrar tekrar söylüyorum darwin bilimsel teorisini asla dini çürütmek için ortaya atmamıştır, evet bu teori çökmüştür fakat darwin ateist biri değildir. ayrıca neo-darwinizmi kuranların başında gelen prof.collins'de dindar bir anglo sakson hristiyandır. sapıtan ve saptıranlar allah'ı inatla inkar edip aslında ona ortak koşan doğacı bilimperestlerdir. ayrıca şunu söylemeliyim:

--spoiler--
size üzülerek bildiririm ki; incil’in tanrı katından indirildiğine ve isa’nın tanrı’nın oğlu olduğuna inanmıyorum.
--spoiler--

eğer bu sözü darwin söylemiş ise üzülerek söylemeliyim ki din hususunda feci halde yanılmıştır zira belki islam'ı öğrenmiş olsaydı müslüman bile olma ihtimali yüksekti fakat artık herşey için çok geç olduğunu söylmekten başka elden bir şey gelmez... çünkü hz. isa a.s tanrının oğlu değil bilakis allah'ın peygamberidir. incil dediğimiz kitapta tahrif edilmiş, pespayeleştirilmiş hikayeler bütünüdür elbette değiştirilmemiş kelamları da vardır lakin genele bakıldığında bu böyledir. hadi bu adam hristiyan bir ülkede islam'ı öğrenmemesi normaldir ya bizdeki aptallara ne demeli, müslüman bir ülkedesiniz ve müslüman görünümlülere inanıp dinden çıkıyorsunuz sonra da konuşuyorsunuz. hele hele o turan dursun'a ne demeli bir şey diyemiyorum, demek hafız olmakta yetmiyormuş o'na teslim olmak için...