bugün

darbe kötü müdür seklinde aslinda sözlük formatina da fazlaca uymayan bir sualdir.

neymis darbe- demokrasi´nin yürürlükten kalkmasi yüzünden kötü bir seymis.

peki demokrasi neymis - "halkin kendi kendini" yönetmesiymis"...öyle ögrendik biz okulda. yanlisti tabii...

önce demokrasinin neden o kadar da matah bir sey olmadigindan bahsedelim.

ne bu demokrasi denilen "sihirli tilsim" ?...halkin önüne elinde, genellikle birkac para babasi adamin sundugu imkanlarla cikan birkac angut "hadi beni secin" "yok yok beni" oyunu oynar, halkta bu angutlardan birisini "kendisine yakin bularaktan" secer.

.immmdiiii...orada bir soruya da deginmemiz lazim.

cok önemli bir soru bu.... devlet nedir?...

devlet ; icerisinde bircok organi bulunduran bir organizmadir. bu órganlarin herbiri son derece karisiktir. mesela saglik bakanligi denilen olay, öyle hic de yabana atilmayacak kadar karisiktir. adalet bakanligi ; hukuk, ondan belki de daha karisiktir. turizm desen dev gibi bir sektördür, arapsaci gibidir...hele uluslararasi iliskiler, dışişleri, son derece önemlidir.

simdi "halkin" sectigi kisilerin bu organlarla uzaktan yakindan ilintisi var midir?....hayir yoktur. bu seye benzer, bir jumbo jette beni ucaktaki yolcular "kaptanlik" apmak amaciyla secse, ben kokpite gidip, ucus personeline " beni yolcular secti bu ucagi bundan sonra ben ucurucam" desem, örneksel olarak bu bizim demokrasi olarak aldigimiz seyle hemen hemen ayni yönde olur.

gercek ; ben o ucagi ucuramam, o bilgi bende yoktur. halk beni sevmis olsa bile, o ucagin nasil ucacagi hakkindaki bilgiyi gene bana birtakim "danismanlarin" vermeleri gerekir. yoksa bu bilgi bana "malum" olmayacaktir.

isin boyutu coktur. halk devlet gibi komplike bir organi yönetmeye muktedir kisileri nasil olur da "sempati" donesiyle secer? bir adam hem sempatik hem de cok kötü bir kalp cerrahi olabilir. birisi digerini kapatmaz, öyle degil mi? bak bir adam bir dönem adalet bakani diger dönem turizm bakani olabiliyor.... sen iki yil kalp cerrahligi yapip, sonra da isi cevirip dis doktorlugu yapabiliyor musun?--- devletin en tepesinde ama bu resmen oluyor.

ucagimiza geri dönelim. ucagin kaptan pilotu zor kullanip, beni kokpitten attigi zaman, demokratik terimlere göre buna "darbe" deniyor. "halkin istemi hor görülmüs" oluyor... da halk benim ucagi kullanamayacagimi bilmiyor ki, "ben cok iyi bir pilotum" diye ben yalan söyledim, ama halk bunu bilmiyor, benim pilotluk durumum...hic bilmem hic alakam yoktur.

kim hakli simdi burada....

tabii isin icinde baska seyler de var. kaptan piot "inmesi gereken degilde baska bir kuleyle anlasmis ve ucagi oraya yönlendirmek amacli olarak bana atak yapmis" olabiliyor. sonra da kaptain oradaki konumu "our boys" oluyor. ucak inmesi gereken yere degil, baska bir yere iniyor.

.ama "darbe" kendi icinde o kadar da kötü bir sey olarak alinmamali, kaldi ki demokrasi de o kadar iyi birsey degil. hatta kötü birsey, cok eksigi var, hakkinda daha cooook kafa patlatmak lazim.
darbe isteyen bünyenin cevabını evet olarak beklediği soru.
heyecanlarını bir süre yatıştırmaları için
(bkz: darbeli matkap)
zorla yaptırılan herşeyin kötü olduğu mantığıyla yola çıkarak evet kötüdür cevabı verilebilecek soru.
her ne kadar militarist bireylerin hayali olsa da rejimin tam tersidir darbe. şu an ki rejimi benimsemiş ve anayasada bu rejimin değiştirilmesi dahi teklif edilemez durumda olması darbeyi olması gerektiği gibi kötü kılar.