bugün

bu iki parti, (ulusalcı-milliyetçi) her platform da türkiye' nin başına gelen bütün kötülüklerin müsebbibi olarak gördükleri ab-abd' ye ilişkin seçim sürecin de neler vaat etiklerine bakalım ;

mhp : " abd ile uzun bir geçmişe sahip geleneksel ilişkilerimizde bugün yaşanan sıkıntıların karşılıklı güven ve saygı esasına dayalı olarak karşılıklı çabalarla aşılması büyük önem taşımaktadır. ilişkilerimiz, her iki tarafın çıkarlarına hizmet edecek şekilde, siyasi, güvenlik ve ekonomik boyutlarıyla gerçek anlamda bir stratejik ortaklığa dönüştürülmesi ortak hedefimiz olmalıdır. " *

chp : " onurlu bir dış politika izleyeceğiz. " 80 yıllık bir partinin dış politikası ancak bu kadar yuvarlak -kahve ağzıyla- olur! sayın (hastasıyım) baykal, cnn türk"' teki söyleşisinde ab-abd' ye ilişkin en ufak eleştirel söylem geliştirmemiş, akabin de ankara' daki abd büyük elçisiyle olan görüşmesine dair bilgi sızdır-ıl-mamıştır!

düne kadar -sözüm ona- anti-emperyalist söylemlerden dem vurarak, ülkeyi bağımsızlaştıracaklarını, onurunu kurtaracaklarını, güçlendireceklerini söyleyenlerin, bu kadar kısa süre de renk değiştirmeleri akıl alacak cinsten! ayrıca anti-kapitalist olunmadan, anti-emperyalist olunmaz birrr. milli sermaye fıkrası hiç komik değil ikiiii! bunların ki yabancı düşmanlığı üççççç. hiç samimi değilsiniz dörtttt... onlar söylemeden, biz onların yerine söyleyelim, küreselleşen dünya da türkiye' nin yalnız kalması söz konusu olamazdı, uluslar aras... hah şöyle, yiyin canımı!

biraz slogan yapıştırıp, ajitatif yazıyı süslendirelim :

(bkz: nato ya imf ye bop a hayır)

(bkz: yaşasın tam bağımsız türkiye)
vaat değil belki ama seçim çalışmalarında kullandıkları sloganlar şöyle:

--mhp--
dünyaya tek bir cevap yeter
tek başına iktidar mhp*
--mhp--

--chp--
şimdi değişim zamanı
--chp--
abd ve ab ile karsilikli cikarlara dayali bir iliski kurmak ile onlarin samar oglani olmak arasindaki farki anlayamayanlarin anlayamayacaklari vaatlerdir. chp ve mhp kisaca "sizi akp belasindan kurtarip ulkemizi uluslararasi alanda tekrar onurlu, saygin konumuna yukseltecegiz" demektedirler.
Mhp: al sana yağlı urgan. (akp'ye)( hadi ya Türk malı mı ithal mi? sorusu geldi aklıma)
chp: mazot 1 ytl olacak!???( dondum kaldım nasıl tepki versem)
mhp: terör bitecek!?????( ağlamak istiyorum)
chp: öss kalkacak!!!!!!!!!!! (gülüyorum hüngür hüngür)
mitinglerinde elle tutulur bir vaat yoktur. özellikle chp nin.
mozot 1 ytl apo asılacak vs vs...

(bkz: boş konuşmak)
"bırakın kızı onu ben zikicem" diyen kolpa kahramanı andırır vaatleri. "akp'ye oy vermeyin bize verin ülkenin ağzına biz sıçarız"dır asıl demek istedikleri.
(bkz: cem uzan ve haydar baş ın seçim vaatleri)

(bkz: ben bir fark göremiyorum ya sen)