bugün

laik yapıda olduğu içindir dendiği gibi. halk yıllarca saltanatla yönetilip o arada bir yerde laiklik gelince, sonra yapı tam oturmamışken bu tekrar bozulunca, dini kullanmadan konuşmalar yapan, öyle ilerleyen siyasiler ve siyasi partiler dinsiz muamelesi görüp anca muhalefet olabilmiştir. *
cemaatlerce ve sağcı partilerce oluşturulmuş imajdır.
laiklik ilkesine göre hareket eden bir parti olmasından dolayıdır. her kürsüye çıktığında 'allah, kitap, din, iman' gibi kutsalları ağzına dolamayan genel başkanları ve başbakanları olmadığı içindir.
sekülerizmi abartması ve dini yaşam felsefesi haline getirmiş bir kültürü yok sayması nedeniyle halktan kopması.
(bkz: ezanların türkçeleşmesi)
(bkz: camilerin ahır olarak kullanılması)
sağcı partiler tarafından oturtulan imaj falan değildir. kaldı ki bu bir imaj değildir, gerçeğin kendisidir. balıkesirde mikrofonu açık unutan başkan adayı selaya basıyor küfürü, elhamda kısa kes be hoca diyor. bunlar partinin doğal adayları olunca dinsizlik de imaj değil gerçeğin ta kendisi oluyor.

sağcı partilere yafta yapacaklarına seçimden seçime cami yüzü gören adaylarına sahip çıksınlar.
chp nin hiç bir zaman üstünden atamayacak olan imajıdır. başbakan gibi kameralara oynamaz, bütün basını çağırıp " ben cumaya gidiyorum çıkışta beni çekin." demediği kalmıştır.