bugün

türkçe'nin sağdan soldan toplama bir dil olduğunu gösteren güççük bir ba$ka detaydır. devamı gelecek.
(#21637193)
yukarıdaki entry türkçe açısından girilmiştir. ama iş kürtçeyi yüceltip türkçeyi alçaltmaya geliyorsa, türkçe bu konuda fark atar, bunu belirtmek isterim.

kürtçenin tamamen ayrı bir dil olup olmadığını çok düşündüm, bir dilin hangi koşullarda müstakil bir dil olacağını inceleyen bir çok makale okudum. sonunda karar verdim ki kürtçe farsçanın bir lehçesidir.

dil çevreleri kazakçayı türkçenin bir lehçesi olarak kabul ediyor ve emin olun kazakçanın türkçeye benzerliği, kürtçenin farsçaya benzerliğinin yanından bile geçmez. durum bu olunca kazak dilini türk lehçesi saymak, kürtçeyi farsça saymaktan daha zordur.

Ulan söylemeyim söylemeyim diyorum ama, hepi topu 300 özkürtçe kelimeyle (bu sayı da çok iyimser bir sayı) kürtçeyi müstakil bir dil saymak da nesi? bir kere sayılar bile farsça.

aksini iddia eden bir kürt ile konuşmak, tartışmak, onun argümanlarını dinlemek fırsatım olmadı henüz, karşılaştığım bütün kürtler sadece "kürtçe apayrı bir dildir" demekle yetiniyor. neden deyince cevap veremiyor. varsa aramızda böyle biri, yani sağlam argümanları olan biri, dinlemek isterim, sonuçta bir bilim bizimkisi...