bugün

yeni binası ile devlet işlerinin soğukluğunun ve hantalığının tecessüm etmiş şekli.
eski hapishaneden bozma bir binası olan devlet kurumu.
erkekler tuvaletini görevlilerin bile bilmediği adliye binasıdır. müthiş karışık bir yapısı vardır ki içeri girdiğinizde bir an durup etrafa bakarsınız. hatta katip sınavları için giden bir arkadaşım girdiğinde önce tuvaleti aramış, bulamayıp ıkınarak başvuracağı yeri aramış, onu da bulamayıp küfrederek evine dönmüştür.*
mesai saatinde memurların, yazı işleri müdürlerinin kahve falı baktırdığı ve kahve falı baktırdığı gerekçesiyle işlerinizi yapmadığı ''adalet'' sarayıdır. vallahi de şaka değil billahi de şaka değil.

her adliyede sorunlar vardır, her meslekte işini düzgün yapmayan memurlar vardır ama istanbul, sakarya, kütahya, aydın, antalya, ankara, eskişehir, kocaeli adliyeleri arasında en laçkası bursa adliyesidir. avukatlar, işleri görülsün diye mmurların ağzılarının içine bakmaktadır.

genel olarak ise bu ülkede adaleti hukuk filan yoktur. bu ülkede adalet olmadığının görebileceğiniz en iyi yer bir adalet sarayıdır. yazık günah gerçekten.
binanın görünümü gayet yerindedir. yeri de güzel. eskisinden de kat kat iyi ama işte pek hoş işler olmayan bir yer.
adalet olmayan bir ülkeye yapılan bir bina dahadır.
arşivi tozlu ve karanlık olan adliye sarayı. öyle karanlık ki ışığı yaktığınızda gece lambası kadar ışık çıkmıyor.
Dabah saat 9 da bile yoğun olan yer. Neyse ki işimi halledip Postamı koydum davayı kazanmak için önemli bir ifade verdim çıktım. Yalnız kapıdaki güvenlik beni memnun etti. Geçtiğimiz günlerde bursaray daki güvenlik zaafiyetini de yazmıştım ancak adalet sarayı özellikle savcı kiraz dan sonra hala işi sıkı tutuyor.