bugün

Direk götü kurtarmakla ilgili düşüncelerdir. Hiç ''ömrüm gözlerimin önünden geçti'' hikayesi yazmasın kimse. 2011 yılında Antalya'da yüzerken gözlük vardı gözümde, dipte balıklar, yengeçler, renkli renkli taşlar derken açılmışım ben baya, bu esnada nefesimi de tutuyorum, ağzımda şnorkel yok, bir hava alayım deyip suyun üstüne çıkmamla beraber dikey şekilde batmam bir oldu, boğazımdan içeri giren sular yaka yaka indi, hiç yüzme bilmeyen yada soğukkanlı olmayan biri böyle bir esnada panikle ellerini sağa sola çırpacak, daha da batıracaktı kendini, ama hemen sırt üstü kendimi denizin üstüne bırakarak bir denge sağladım nefes aldım, sonra yüz üstü dönerek kulaç ata ata kıyıya geldim. Boğulmaya en yaklaştığım anlardan biriydi o, gerçekten panikletici bir durum, bu arada yüzme bilmiyorsanız takmayın gözlük şnorkel falan, açıldığınızı anlayamıyorsunuz.
Dalgalı bir denizde yüzmeyi çok severim. Yine bol dalgalı bir günde denizdeyim. Suyun içerisinde bir süre kalıyor, tepede ki dalgaların yarattığı kuvveti hissediyor ve beni sağa sola savurmasına izin veriyorum.

dalga geçince yüzeye çıkıyorum ve bir sonra ki güçlü dalgayı bekliyorum. Suyun altında olduğum bir anda yine dalganın geçtiğini hissettim ve bu sefer aşağıda biraz daha fazla kaldım. Artık nefes alma ihtiyacı artınca yüzeye çıktım.

işte o anda, daha nefes alamadan çok güçlü bir dalga bana çarptı ve beni ters çevirdi. Boyumu geçmeyen bir noktadayım ama kontrolü kaybedince büyük bir panik yaşadım.

o anda tek düşünebildiğim nasıl nefes alabileceğime dair bir yol bulmaktı. Suyun neresi aşağısı neresi yukarısı tamamen karıştı. Ellerim kuma değince var gücümle zıt yöne doğru kendimi ittim. Hava ile temas edip o ilk nefesi alınca rahatladım.

o 3-5 saniyelik panik anında belki de şansım yaver gitmese boğulacaktım.

Bu kısa sürede sadece biraz oksijene nasıl ulaşırım düşüncesi ve çaresizliği hatırlıyorum.
Bi kere sakız çiğnerken boğazıma yapıştı , boğuluyordum . O anda hiç birşey düşünemiyosun ne aileni , ne herhangi bişeyi . Işık yok , ses yok , görüntü yok ( görüyosun ama görmüyosun ) , tek düşündüğün o an kıçını kurtarabilmek . *
bi keresinde aklıma serdar ortaç gelmişti. sonra hemen geri gitti.
görsel
Ben dalmayı çok severim, deniz canlılarından haz etmediğim için de gözlük vs kullanmam hiç, palet ve şnorkelle de rahat edemem. Bunun yanında da ciğerlerim iyidir, sporcuyum zaten uzun süre tutarım, tutmaya çalışırım, küçükken herkes yapmışlardır bu yarışlardan. Havuzu boydan gitmeye çalışırsın, ya da denizde açılıp açılıp boyunun 20 katı derinlikte bir yerden kum almaya çalışırsın.

Aynısını ben de denedim, nerde denedim hatırlamıyorum, bir de diyorum ya kendimi de kasıyorum daha çok kalmak için. indim ben aşağıya, baya baya indim ama, nefesim bitti ben çabuk çıkarım diye inmeye devam ettim kum alacağım ya hani. Orda kilitlendim sonra, inemiyorum nefes almam lazım, yukarı çıkmaya çalıştım ama çık çık bitmedi. O anki panikle tek düşünülen de yukarıya ne kadar kaldı ve türevleriydi.

Artık o kadar derine dalmaya çalışmıyorum.
siktiret şu tek dalista karsidan cikcam inadinin amk cik cabuk nefes al icim sikildi amk.( genelde havuzda oluyor).
Şöyle birşey var genelde derinde 3-4metreden sonrasında vurgun yersiniz buda bilinciniz kapanması demek birşey düşünebileceğinizi sanmıyorum.
(bkz: lan acaba kapıyı açık mı unuttum)
yaptığım bütün zinalar aklıma geliyordu.