bugün

hemen karşımızda oturan bi adam vardı eşini çocuklarını kaybetmiş yalnız yaşardı. yaptığı tek şey akşama kadar balkonda oturup bitlis sigara içmekti biri sönmeden diğerini yakan cinsten.artık beyazlayan bıyıkları tamamıyla sararmıştı dumandan, kaşları ve saçlarının ön tarafıysa kısmen sararmaya başlamıştı. biz sokakta çamurun, pisliğin, bokun içinde oynarken o balkona çömelir bitlis sigarasını içerdi. günde iki kez sigara almaya giderdim kendisine hep merak konusu olmuştur içtiği bitlis sigarası. fiyatı da diğer sigaralara göre bayağı ucuzdu haliyle. o vesileyle tadının kötü olduğunu az çok kestirebiliyor insan. maddi durumuda yerindeydi zengin sayılırdı adam. peki neden hala bitlis markalı sigara içiyor bu adam diye kendi kendime sorardım yolda. günün birinde yine sigarasını almış bakkaldan dönüyordum. bu defa neden bu sigarayı içtiğini soracağım diye şartladım kendimi. verdim sigarasını yanına oturdum;

beks: remzi* amca bu bitlis sigarasının tadı çok kötü değil mi?
adam: evet çok kötü. tahmin edemiyeceğin kadar. diğerleri sigaraysa bu başka bişey
beks: o kadar kötüyse neden bu sigarayı içiyorsun hem senin paran da çok?
adam: (tebessüm etti) evet param çok ama anlamı yok be evlat.
beks: nasıl yani?
adam: kamyonlarca, tonlarca param da olsa paylaşamayacağım oğlum, kızım, eşim olmadıktan sonra ne anlamı var..
beks: anladım (çocukluğum yettiğince)
adam: onların peşinden gitmeyi çok istedim ama intihar etmeyide yediremedim kendime. ihanet edemedim rabba. bende bu katran bitlis sigarası içerek yavaş yavaş intihar ediyorum evlat..

kalktım yanından usulca. üzülmüştüm (bi çocuğun üzülebileceği kadar) sonra yine katıldım arkadaşlarıma yine çamurun, pisliğin, bokun içindeki cennete.

zamanı geldi adam öldü kanserden. istediği oldu. kılıfına uydurarak intihar etti. rabbine ihanet etmeden.

şimdi düşünüyorumda ne derin adammışsın be remzi amca.. eşin ve çocuklarına kavuşabilmişsindir umarım.
intihar etmenin daha basit yolları vardır.

Uzun soluklu bir intihar etme çeşididir ,yıllar alması muhtemeldir ama sonuç nettir.
(bkz:
Azrail bi ateş ver bea * )

(bkz: bitlis sigarası ile intihar eden rahmetli şopar)