bugün

bu resmi geçen gün tarlada çektim sözlük. http://i.hizliresim.com/zV2GW9.jpg

muhtemelen bir yıl sonra karşılaşmam durumunda beni fazlasıyla ürkütecek olan bu yaratık,sizin nezdinizde avuç ayasına sığdırılmış titrek vücuduyla ve saçımdan daha sert olmayan dikenleriyle tamamen savunmasız bir canlı izlenimi bırakabilir.
fakat ben buna inanmıyorum. korkusu bedenine galip gelen bu kirpi; daha hızlı koşmasını sağlayacak ayaklarıyla, kabarmış uzun ve sert dikenleriyle karşımda belirse şüphesiz ya ondan kaçmak ya da ona saldırmak gibi dostane olmayan fiillere başvuracaktım. ama şimdi gördüğü en küçük deliği bir kurtuluş bir kaçış olarak gören bu yavru, zayıflığı ve güçsüzlüğü nispetinde karşımda dokunulmaz ve hatta korumakla yükümlü olduğum kutsal bir canlı vasfını kazanıyor. işin garip tarafı ise bunu yapmak için hiç özel bir çaba harcamaması sadece ama sadece elinde olmayan bilincinde tozu olmayan bir küçüklük ve bir zayıflık sayesinde böylesine kutsal bir mevkiye yükselmesi.
aynı şeyi insan için düşününce daha da bir garipleşiyor durum. hem varlığı hemde varlığının dolaylı ya da dolaysız etkileriyle insanlığın not ortalamasını düşüren kişilerin de vaktinde bir bebek olduklarını ve gerçekten olduğu yerden kaldırıp yemeğini vermeseniz ölecek olan o muhtaçlıkları ve güneşle pek az tanışmış toy tenlerinin cazibesiyle hem sevilmeye hem de korunmaya, sahiplenilmeye layık olduklarını düşündüğümüzde sizi onların acizliği miktarınca aciz bırakan içinizdeki truva atına binmiş şefkati keşfetmek, insanın kabarık olan zayıflıklıkları listesine bir yenisini eklemeyi zorunlu kılıyor.
şefkatinizin hedefi sadece bebekliğe ve acizliğe değil kimi zaman narinliğe kimi zaman ise güdülerinizi karşılayanlara kilitlenip sizi olmadık yerde güçsüz ve sefil bırakabiliyor. buna en güzel örnek ise gözyaşıdır. özellikle güçlü olan erkeğin karşısında güçsüz olan bir kadının yanaklarından toprağa düşüyorsa, o her damla gözyaşının manevi bir silah tarafından yere dökülmekte olan boş mermi kovanlarından farkı yoktur.
merak etmeyiniz avukat tutacak paranız yoksa devlet size bir avukat atayacaktır ve yine merak etmeyiniz savaşacak gücünüz yoksa hayat size mağdurluk ve acizlik silahını atayacaktır.