bugün

bir siyasi, dini ya da özelleştirebilir bazı konularda belirli fikirlere sahip olmak demek. o fikirlere körü körüne bağlı kalmak demek değildir. yani en azından benim düşünceme göre. ve en büyük yanlış da bu ideolojiye sahip insanların belli bir bütünden algılanmasıdır. eğer bir kemalist yanlış birşey yaptıysa bütün kemalistlere ayar verilir. insanların fikirlerini ayaklar altına almak bu kadar kolay olmamalıdır. daha özel ve yapıcı değerlendirmeler bu bağlamda daha sağlıklı olacaktır.
isteyen istediği ideolijiye mensup olur ancak en büyük eksik empati ve hoşgörüdür. daha da açarsak meseleyi at gözlükleri takanlardır

hayata bakışı tek yönlü olan, önyargılar ve subjektif yaklaşımlarla olguları sentezleyen bireylere verilen bir sıfattır.

çoğunlukla, pkk'lılar ( o kadar ki kendilerinden olmayanlara saldırıyorlar)

koyu kemalistler( o kadar ki balyoz'cuları savunur oluyorlar)

faşistler ( o kadar ki kendileri gibi düşünmeyen herkes gitsin bu ülkeden derler)

dini hakikatleri bilmeden körü körüne savunan şahıslar da bunlardandır.

çözüm bana kalmamış ama ben yinede söylemek istiyorum sayın sözlük,

objektif bir bakışaçısı, hoşgörü ve insanı sevmek. son ve en önemlisi; bizi birbirimize bağlayan hakiki islam ittihadını sağlam ve allah rızası için topluma faydalı olmak.
kişilerin maneviyatını, hayat felsefesini oluşturan ve hayata sımsıkı bağlanmasını sağlayan değerleri yeri ve zamanı geldikçe uygun şekilde ifade etmektir.
bu, gerçekleri görebilmeye olay ve olgulara mantıklı yaklaşmaya engel olmayan durumdur.

ama kimi zaman kişiler karalamayı ya da küfretmeyi fikirlerini dile getirmek olarak ya da ideolijilerini ortaya koymak olarak görürler. aslında yaptıkları bu hareket ile kendi ideolijilerini basitleştirmektedirler. ama kör gözlerle bakan, kendisinden başka fikirleri hazmedemeyen bu zihniyet için bunu anlamak çok zordur.bu zihniyettteki kişiler hem insanları her fırsatta kategorize ederler, değerlerini küçümserler, bir de saygı, sevgi ve hoşgörüden dem vururlar. kendileri ile çelişirler her seferinde kısaca.
Bir ideolojiye sahip olmaktansa beyni zorlayıp ideoloji yaratmayı tercih ederim.
Üstad meriç'in deyişiyle ideolojiler idrakimize giydirilen deli gömlekleri.