bugün

posta isimli türkiye geneli trajlarda sık sık en çok satan gazete üünvanına sahip olan sayfalardır.

bu gazetenin neden en çok satan gazetemiz olduğu sorusu sık sık kafasını kurcalar insanların. elimize alıp oturduğumuzda haydar dümen sayfası ve magazin bölümleri dışında pek de haber niteliği taşımayan bu gazetenin en çok satan gazete olmasının en büyük nedeni haydar dümendir. zaman zaman ben de bu gazeteyi alarak tirajlarına katkıda bulunma gafletinde bulunuyorum. bir şeyler okumak ve eğlenmek isteyen okurların mizah dergilerinden sonra başvurduğu ilk nokta posta gazetesi ve haydar dümen bölümüdür.

yine bu gazetenin dişe dokunur hiçbir yanı olmamasına rağmen, her kahvehanede, berberde ya da bilumum bu tür esnaf dükkanlarında masa üzerine atılıp bakın gazete var alın okuyun şeklinde insanlara ikram edilmesi de tirajlarında ciddi paya sahiptir. evet, bir diğer tespitim birçok esnafın bu gazeteyi alıp masaların üzerlerine koymalarıdır.

bu gazeteyi arada sırada alıp, okunabilecek bir köşe yazısı var mı diye arandığım zamanlarda fark ettiğim bir başka tespit de köşe yazılarının ve yazarlarının gündemden bihaber olmaları, magazin içerikli ve sansasyonel haberlerin bu gazetenin sayfalarında büyük bir yere sahip olduğudur.

netice olarak vardığım kanaat şudur ki, gazete okumak için değil, vakit geçirmek için okunan bir sayfalar bütünüdür bir gazete olarak posta.
(bkz: bir fenomen olarak haydar dümen) ya da bakmayiniz. sadece gazete de bakmaniz yeterli.