bugün

bazıları tarafından sevilse de, nazarımda en özel olmayan hediyedir. kitap ne lan? git onu tanıdığını gösteren bir şeyler al, tanımıyorsan da zaten neden hediye alıyorsun?

doğum gününde eğer ki bir gün birine kitap aldıysanız ve o kişi de size gülüp çok teşekkür ettiğini söylüyorsa inanmayınız.

edit: yahu ne anlayışı kıt adamlar var aranızda. Burada yazar kitabın kötü bir şey olduğunu değil; kitabın hediye olarak alınmasının özel bir şey olmadığını ve gıcık bir hediye olduğunu söylemeye çalışıyor. Ayrıca bulunmadık ve kişinin çok istediği bir kitap serisi veya bulunmayan bir kitapsa, ondan mükemmel hediye yoktur herhalde. Tabii öncelikle o kişiyi tanıması gerekiyor.

benim burada bahsettiğim, ota boka kitap kapıp gelen tipler.

Offf ne kıtsınız aq. herkeste bir ayar verme sevdası...
aldığım ilk doğum günü hediyesidir. 1. yaş günümde gelen "ilerde senin de harika bir çocuk olman dileğimle" notuyla aziz nesin imzalı, şimdiki çocuklar harika kitabıdır. maneviyatı ve bendeki yeri çok büyüktür efenim.
hediye almayı beceremeyenler için standart bir hediye.
izmir'in suyunu içmiş bir çok kültürlü ve çağdaş arkadaşımın hiç aklına gelmeyen hediye.

oysa ki hepsine doğum günlerinde kitap hediye ederim.
kitabın içeriği, anlam ve önemiyle gayet manidar bir hediyedir. bazı şeyler gibi hemen eskimez, elinize alıp sayfalarını her açtığınızda hediye eden dostu hatırlatır insana. o günün anıları kokar içinde, yüzünüzde tatlı bir tebessüm belirir o an. o dönemin kokusundan yola çıkarak bulunulan ana dair tahmin meşkaline sokar adamı, zira herkes geldiği yerin kokusunu taşır.
kesinlikle çok anlamlı ve güzel bir hediyedir. tabiki önüne geleni almaktan ziyade kitabı aldığın kişinin sevdiği, daha önce istediği bir kitap alınmalıdır. bu onun en sevdiği yazarın kitabı olabilir, yönetmenin eserlerini inceleyen bir kitap olabilir ya da ilgilendiği bir şey üzerine şimdiye kadar yapılmış en iyi inceleme vs. bu şekilde devam eder ve gider.

ayrıca beni en çok sevindiren hediye türüdür. 'doğum gününde kitap mı alınır la?' diyen adama söylemek isterim 'tişört, kot, ayakkabı gibi kullanıp atılabilecek bir hediyeden ziyade çok çok iyidir.'
23. yaş günümde arkadaşımın bana hediyesi. hiçte zoruma gitmedi çünkü istediğim bir kitaptı. ama diğer arkadaşım bana çizme alınca çok eğlenceli ezik diyalogları da yaşanmadı değil. ayrıca günümüz şartlarında bazı kitapların 25-30 tl gibi rakamlarda olduğu düşünülünce bir t-shirt ten daha anlamlı bile gelebilir.
sayfalardan birine yazılacak gizli bir notla dünyanın en güzel hediyesine dönüşebilir.
değerlidir ve bir ömürlük hatrı vardır, adam gibi bir kitapsa.

sınıf arkadaşlarımın aldığı ve hepsinin baştaki sayfalara dileklerini yazdığı kitap yıllar geçse de saklanacak...
hediye edilen kitap işe yarar bir kitapsa eğer, örnek olarak nazım hikmetin bütün şiirlerinin toplandığı 95 liralık cilt gibi- çok şahane bir hediyedir.
Gayet hoş bir durumdur. Her doğum gününde gelicek bir tane parfümden daha iyidir.
türk klasiklerindense muhteşem bir hediyedir.
(bkz: satanic bible)
(bkz: bir doğum günü hediyesi olarak test kitabı)
şimdik şöyle oluyor,
kitap sever birine alınırsa yenilir yutulur o hediye.
kitap okumayan bi insana sırf "hediye" olsundiye salamasyon seçimlerle alınırsa hiç bi tadı olmaz bi anlamıda olmaz. ama kitap candır lan okuyun yada okumak isteyenlere verim misela bana. *
alınıcak en kötü hediyedir , ancak ben daha kötülerini ailem sayesinde arkadaşlara dağıtmış bulundum... ( don ve çorap )
doğumgünü kişisi kitapseverse,yerinde olur.
paketlenmeden verilirse sorun olmaz ama, paketlenmişse başka bir şey sanılabileceğinden insanların boş yere heveslenmesine neden olabilir.
kitap kurdu insanların bile o dikdörtgen paketli ince manzarayı görünce heyecanlmayacağı hediyedir. Gerçek budur. herkes kocaman bir kutuyu daha çok merak eder.
kimi hediyeni sever kimi seni hediye aldın diye döver. hediye kişiye ve ihtiyaca göre alınmalı. eğer hediyenize kemküm ederse bırakın gelin o şahıstan ne sevgili ne dost ne de başka bir halt olur. ama aşkın gözü kör anasını satayım sıkıysa bırak sevgiliyi. dosta küsülür de sevgili atsan atılmaz satsan kişiye göre alıcısı değişir..
en güzel hediyedir. onun yerine süs eşyası ya da takı almaktan daha mantıklı bir harekettir kitap almak.
eğer sevgiliyeyse ve kitabı kendiniz yazmışsanız dünyanın en güzel hediyesidir.
içine not yazılmış yada anlam ifade eden cümlelerin altı çizilip hediye edilmiş bi kitapsa çok mutlu eder insanı.
bilinçli olarak seçilmesi gerekendir.

15-16 yaşına kadar bir liste yapıp evde bırakıyordum, ev ahalisi de o listeden bana kitap alıyordu doğum günümde. son yıllarda artık para veriyorlar, kitabı kendim alıyorum.
çok anlamlı ve güzel bi hediyedir. keşke bana da saçma apan ayıcık alacaklarına kitap alsalar..
en sevdiğimdir.
kitapların arkasını okumak, o kişiye uygununu seçmek, içine yazılacak not için düşünmek...