bugün

saymakla bitmeyen zorluklar bütünüdür, ben sadece küçük bir kısmına değineceğim;

haftasonu akşamları cep telefonu ve msn'yi kapatma zorunluluğunda olmak, pazartesi günü gidilen iş veya okulda size bakıp ''hehehehe'' diyen gülen tiplerle uğraşmak zorunda olmak. arka arkaya haftalarca aynı şeyi yaşamak zorunda olmak.

bu yüzden beşiktaşlı olmak zordur.
(bkz: öküzlere laf anlatmanın zorlukları)
belki de en kötüsü;

renk körü olmayı gerektirir...
başka bir zorluğu ise biz seni sevinmek için sevmedik gibi bir slogana sahip olmalarıdır.

neden böyle bir slogan tercih ettiklerini anlamak zor olmasa gerek.
"en güzel aşk zor olanmış" demiş haluk levent bi şarkısında..

doğduğum günden bu yana babamın bana yaptığı en büyük iyilik sayesinde beşiktaşlıyım. bu yüzden hiç bir haftasonu telefon, msn veya bana ulaşalıbilecek hiç bir yolu kapatmadım. kapatmak istemedim. biz bu zorluklarla büyüdük. biz 15 yıl şampiyonluk görmediği halde beşiktaş aşkıyla * yaşamış neslin evlatlarıyız/torunlarıyız. bu yüzdendir ki asla ve asla hiç bir mağlubiyeten utanmadım. her yenilgimizde, bizle * aklı sıra taşşak geçmeye çalışan elemanların inadına daha çok sevdim beşiktaşı.

evet zordur beşiktaşlı olmak. ite, köpeğe, tavuğa, horoza, kertenkeleye düşmez. doğduğun günden beri içinde bir kartal yaşıyor olmasıdır. zorluklara karşı gelmektir beşiktaşlı olmak. 8-0 yenilip ertesi gün okula formayı sırtına geçirip de gitmek ne kadar kolaysa diğer takım taraftarlarının beşiktaşkı, beşiktaşlılığı anlaması bunu kabullenmesi bi o kadar zordur.

zordur tabi beşiktaşlı olmak. her zaman her yerde "şerefini hakkını" aramaktır. şeref*inden *hakkı'ndan vazgeçmemektir. onu sonuna kadar savunmaktır, korumaktır. kimse anlayamayabilir bu kavramların ne kadar önemli olduğunu. o yüzden zordur beşiktaşlı olmak. o semtte oturmadan bile o semte aşık olmak.

o kadar zordur ki beşiktaşlı olmak, mustafa kemal hariç kimseyi sikine takmamaktır. herkese, her şeye karşı olmaktır. kapıcı çocuğu olup bununla gurur duymaktır beşiktaşlı olmak. futboldan ziyade bir takımı, armayı sevmektir, geçmişini sevmektir.

beşiktaşlı olmak o renkleri, armayı her şeyin üstünde tutmaktır. başka sevdalara kapalı olmaktır.

beşiktaşlı olmanın en büyük zorluğu nedir bilir misin kardeş?
boş konuşan canlılarla muhatap olmaktır.