bugün

efendim ne zamandır uğramadığınız, epeydir yolunuzu gözleyen berberinizle nihayet kavuşmaya karar verirsiniz. Daha kapıda nazlı bir sevgilinin alıngan edasıyla karşılar sizi. Ooo hoşgeldin abi, özlemiştik... Buyur geç, şöyle aliim derken, hızlıca kafanızdaki saç miktarıyla, data kayıtlarındaki miktarı karşılaştırır, onu başka bir berberle aldatıp aldatmadığınız hususunda hüküm verir.
- abi, bayramda yoktun, enseyi toparlatmışsın.
+ haa, bayramda kayınpederlere gittiydik.
- ... (gözler ensededir)
+ (yarı mahçup bir edayla)kayınpeder sağolsun, elinden biraz gelirmiş bu işler, ısrar etti, toparlayıvereyim diye, kıramadım.
- hee, biraz bozmuş saçı ama merak etme, hallederiiz.
+ (havalara bak, sanki beyin ameliyatı yapacak) Sağooool...

Berberimiz, mahir elleriyle bir güzel traşı tamamlar. Saçları yıkar. Sıra kurulamaya gelir. Alır fön makinasını bir eline, fön fırçasını diğer eline, bir heykeltraş ciddiyeti içinde saçları bir güzel kabartacaktır. Sağ tarafta işini bitirince, makinayı tepenizden geçirerek, diğer tarafa geçmeye çalışır ya, o anda, işte o anda makinanın kablosu önce yüzünüzü, akabinde saçınızı bir güzel yalayıverir. O kablonun üzerindeki tüm tozlar, mikropların onca zamandır inşa ettiği bilimum tesisler, yeni mekanlarına teşrif eder.

Benim gibi kibar biriyseniz dostlar, içinizden monacodayım, monacodayım nidaları geçirirken, dıştan hiç bozuntuya vermezsiniz.Hatırlamaya çalışırsınız, daha önce böyle ettimiydi bu diye, cevap kocaman bir hayırdır. O zaman anlarsınız ki, berberiniz size ince ayar veriyor... Omuzlarınızdan havluyu olanca sinsi bakışıyla alırken, birazdan yakanızı düzeltip, saatler olsun diyeceğini bilirsiniz.

Giderayak, son bir hamle ile jöle kavanozuna atılıp, minimum yarım kavanoz jöleyi, göstere göstere saçlara boca etmek, üstüne de tatlı niyetine hatırlı müşterilere bir fıs koklatmalık bulundurulan parfüm şişesini kapıp, havale geçirmek üzere olan berbere gülümseyerek , seri halde tıslatmak, sizi bir nebze ferahlatacaktır.

Kapıdan çıkarken, yüzüne inme inmiş, bir köşeye seyirten berberinize, au revoir demeyi ihmal etmeyin, darılır sonra...
*ince ayar sadece berberde değil, yeri geldiğinde kahvehanede, yeri geldiğinde bakkalda görülürken tabii ki en tehlikelisi ve dikkat edilmesi gereken BERBERiN iNCE AYARIDIR. Aman dikkat malum adamların bir elinde ustura diğerinde makas var. Adamları ayar edip ince ayaralara gelmeyelim.