bugün

Bizim sevgili laiklerimizin yüzde yüz adil olacağını sandığı yargılamadır.
Başı kapatmanın tersi başı açmaksa baş açıklığı 'normal' ya da 'tarafsız' nasıl olabilir?
O zaman her hakim yargıladığı kişinin kıyafetini yedekte bulundursun. Beyniyle sağlayamadığı adalet duygusunu giydiği elbiseyle sağlasın.

tarafsızlık sizin 'normal' saydığınız kıyafetleri kıçımza geçirmekle olmaz. boynunda haç olan adam da beni adil yargılayabilir.

Bi anlasanız, kıyafetler fikirlerimize şekil vermez. Fikirlerimiz kıyafetlerimize şekil verir.
Bunu anlayan bir kişi bile yoksa niye konuşuyoruz ki?
o zaman delileri de deliler muayene etsin denilesi tespittir.

kıyafetler fikirlerimize şekil vermez

şu cümle bütün tespiti kendiyle çelişir hale getirmiştir zira. o zaman endişelenmeye ne gerek vardır..madem kıyafetler fikirleri değiştirmez gayet objektif olunabilir.
(bkz: sen ne konuşuyosun lan değişik)
Acik hakim terimini literaturumuze katan bu arkadasa gonulden tesekkurler.
türbanlı bacilarimiz için ayrı mahkeme istiyoruz.
bizim türbanlı bacılarımızı yargıladılar.
bir yarak kafalı tespitidir.
başı açık hakim başı kapalı birini nasıl adil bir şekilde yargılayabiliyorsa başı kapalı bir hakim de başı açık birini gayet adil bir şekilde yargılayabilir.

tekrar söylüyorum yeter artık.

ben başımı açınca tarafsız olmuyorum. taraflıysam adil değilsem ne giyersem giyeyim önemli değil.

dolayısıyla hakim kadının ne giydiğini umursamayın. çarşaflı da olsa eğer adil yargılama yapıyorsa boşverin gitsin.
Müslüman bir ülkede yaşadığımızın farkında değil bazıları. Herkes istediği gibi olmakta özgür olmalı. Nasıl ki mini etekli bir bayanı normal karşılama lüksleri varsa türbanlı bayanı da normal karşılamalılar. Hakim olmuş boşa olmuş, okumak yetmiyor her şeye demekki.
küçüklüğünden beri dini eğitimle büyümüş şeriat isteyen başörtülü bir hakim düşünün. bu kadına diyorsunuz ki, sen başörtülü mahkeme salonuna girersen adil olamazsın.

sonra kadın başını açıyor ve sürpriiiiiiiz.

birden adil olmuşşş.

neyse ya olmuyor sanırım. liseliler yatınca devam ederim.
Tam tersi de adil olmayabilir . Hatta tam tersinin adil olmamasi daha muteberdir .
gayet normal olgudur.
Insanlari giyim tarzi farkliligina gore yargilayacak kisi hakim mertebesine gelebildiyse sorun o insanda degildir zaten.

Kaldi ki, hukuk sistemi olabildigince subjektif kararlardan etkilenmeyecek sekilde olmalidir.
Yargilayan Hakimin ideolojisi her ne olursa uygun yasalari yerine getirmek durumundadir.

Kadilarin kafasina gore asip kestigi, hirsizin elinin kesilmesinin adalet saglayacagi fikrinin yaygin oldugu, kadinlarin mirastan aldigi payin yarim oldugu, kadin sahitlerin erkek sahitlerin yarisi kadar etkili oldugu bir dini "adalet" anlayisinin kol gezdigi kafalarin " basi acik beni yargilayamaz yeaa" diye zirlamasi enteresandir.
sonuçta hepsini allah yargilayacaktır.