(bkz: izmir fetişizmi)
(bkz: izmir abartısı)
(bkz: izmir edebiyatı)

Bi bitmediniz.
(bkz: karabağlar).
Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama (YÜR. TAR.: 01.06.2005)

MADDE 216 - (1) Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (ASLiYE CEZA MAHK.)

(2) Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (ASLiYE CEZA MAHK.)

(3) Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (ASLiYE CEZA MAHK.)
ÖZET: Sanığın iddianamede tarifi yapılan yorum ve paylaşımlarını herkese açık olan Facebook sayfası üzerinden yapması, hatta bazı yorumların görenlerce beğenilmesi, yorumlara herkesin ulaşma imkanının bulunması hususları dikkate alındığında aleniyet unsurunun gerçekleştiği gözetilmesi, aleniyet unsuru yönünden tereddüt oluşması halinde en azından uzman bilirkişiden rapor alınıp sonucuna göre sanığın hukuki durumunun değerlendirilmesi gerekirken, sanığın duruşmada alınan "benim yazdığım bu mesajı ancak karşıdaki şahıs görmektedir başkası göremiyor ben sadece o şahsa gönderdim başkasının görme şansı yoktur" şeklindeki savunması ile yetinilerek eksik inceleme ve "sanık ile …arasında Facebook sayfası üzerinden yazışmaların yapıldığı, başkaları tarafından paylaşılmadığı, her iki suçunda aleni işlenmesi durumunda suç tanımının yapıldığı, suçun unsurlarından aleniyet bulunmadığından" şeklindeki yetersiz gerekçe ile beraat kararı verilmesi hükmün bozma sebebidir.

(3713 S. K. m. 9) (5237 S. K. m. 215, 216) (5271 S. K. m. 280)

TÜRK MiLLETi ADINA

Yerel Mahkemece verilen hükme karşı istinaf yoluna başvurulmakla, başvurunun ve kararın niteliği ile suç tarihine ve istinaf başvurusunda bulunan o yer Cumhuriyet Savcısı …'nın istinaf dilekçesi içeriğine göre dosya görüşüldü:

istinaf başvurusunun reddi nedenleri bulunmadığından işin esasına geçildi.

Vicdani kanının oluştuğu duruşma sürecini yansıtan tutanaklar belgeler ve gerekçe içeriğine göre yapılan incelemede;

Her ne kadar iddianamede suç adı olarak suç ve suçluyu övmek, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme ve sevk maddeleri olarak TCK'nun 215/1, 216/1 maddeleri yazılmış ise de; mahkemenin iddianamedeki sevk ve nitelendirmeyle bağlı olmadığı, iddianamede anlatılan eylemin vasıflandırılmasının mahkemece yapılacağı hususu da gözetilerek,

Somut olayda sanık …'ın facebook sitesinde … ismiyle profili bulunduğu, 10/03/2016 tarihinde facebook sitesi üzerinden …isimli Facebook kullanıcısıyla karşılıklı olarak yaptıkları yazışmalarda "Ben bir kürt olarak artık barış istemiyorum. Madem devlet savaşmak istiyor o zaman savaşalım,

Oğlum devlet 60 tane çocuk katletti. Gücü onlara yetti ama onlar ne yaptı 100 tane asker onları toprağa soktu oğlum biz savaş istemiyoruz eğer savaş çıkarırsak taş üstünde taş kalmaz herkes adam olsun,

Akla ihtiyacım yok çok delikanlı bir devletimiz var ama korkudan kürt halkını bırakmıyor Irak'a gitsinler niye biliyon mu çünkü korkudan bir gidersek bu ülkeden sizi toz ederler asıl siz akıllı olun oturun yerinize,

Bir şey olmaz onlar bunu yaptılar ama Ankara'da da (Ankara'daki terör saldırısını kast ederek) hesabını sordular.", şeklinde yorum ve paylaşımda bulunduğu yönündeki iddianame içeriği ve sanığın terör örgütü PKK nın cebir, şiddet içeren eylemlerini övme biçimindeki eylemlerinin 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasasının 7/2 maddesinde yaptırıma bağlanan terör örgütünün propagandasını yapmak suçunu oluşturup oluşturmayacağının tayin ve taktiri ile bu konudaki delilerin değerlendirilmesi ve suça bakma görevinin 3713 sayılı yasanın 9. Maddesi, HSYK 1. Ceza Dairesinin ihtisas mahkemelerinin kurulmasına ilişkin kararı da gözetildiğinde Manisa 2. nolu Ağır Ceza Mahkemesine ait olduğu nazara alınarak 3713 sayılı Yasanın 9. Maddesi ve 5271 sayılı CMK nun 4. Maddesi, HSYK 1. Ceza Dairesinin kararı uyarınca görevsizlik kararı verilmesi gerektiği gözetilmeden yargılamaya devamla yazılı şekilde hüküm kurulması;

Uygulamaya göre de; sanığın iddianamede tarifi yapılan yorum ve paylaşımlarını herkese açık olan Facebook sayfası üzerinden yapması, hatta bazı yorumların görenlerce beğenilmesi, yorumlara herkesin ulaşma imkanının bulunması hususları dikkate alındığında aleniyet unsurunun gerçekleştiği gözetilmesi, aleniyet unsuru yönünden tereddüt oluşması halinde en azından uzman bilirkişiden rapor alınıp sonucuna göre sanığın hukuki durumunun değerlendirilmesi gerekirken, sanığın duruşmada alınan "benim yazdığım bu mesajı ancak karşıdaki şahıs görmektedir başkası göremiyor ben sadece o şahsa gönderdim başkasının görme şansı yoktur" şeklindeki savunması ile yetinilerek eksik inceleme ve "sanık ile …arasında Facebook sayfası üzerinden yazışmaların yapıldığı, başkaları tarafından paylaşılmadığı, her iki suçunda aleni işlenmesi durumunda suç tanımının yapıldığı, suçun unsurlarından aleniyet bulunmadığından" şeklindeki yetersiz gerekçe ile beraat kararı verilmesi;

Kanuna aykırı ve bozmayı gerektirmiş olmakla CMK 280/1-b maddesi gereğince HÜKMÜN BOZULMASINA,

Dosyanın yeniden incelenmek ve hükmolunmak üzere hükmü bozulan ilk derece mahkemesine GÖNDERiLMESiNE, kesin olmak üzere 04.01.2017 tarihinde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)