bugün

avatarın sinema çekimini cnbc-e dergisinin verdiği gözlüklerle bilgisayardan 3 boyutlu izlemeye çalışan zihniyete hatırlatılması gereken anlayış.*
o anda ne reklam ne dikkat çekici birşey vardır sadece o ekrana bağlı kalmışsındır ses sistemi surround olarak ayrı bir etki onu geçiyorum aksiyonları içinde hissediyorsun orda.
özellikle görsel efektler açısından zengin olan filmlerin sinemada izlenmesi, başarılı bir davranıştır.
sinemaya gönülden bağlı, beyaz perdeye, o koltuklara aşık insan anlayışıdır.
ben şahsen zengin olayım evimin bodrumunda karanlık oda, oyun odası ve sinema odası yaptıracağım. böyelece aynı tandansı yakalamış olacak, ev konforumdan da vazgeçmemiş olacağım. ayrıca film seyredilirken pizza yenmez görgüsüz. patlamış mısır yenir... ulan bak zaten bodrumda patlamış mısır makinası da olcak. efendim tilt. sonacıma bilardo masası... havuz için ayrı bina lazım. evet evet. bir kısmı açık bir kısmı kapalı. ulan film sektörü o kadar geliştiki, her şeyi hayal edebiliyoruz....
not: ben de sıklıkla gitmem sinemaya ama, macera türündeki filmler evdeki dandik ses sistemiyle de aynı havayı vermez. mesela bir yüzüklerin efendisi üçlemesi. ben bitch kingi koca perde de görmezsem ona bitch king der miyim? istediği kadar gandalf ın asasını kırsın...
(bkz: bu benim lan)*
değişen ve gelişen sinema teknolojisi ile birlikte bazı filmlerde ortaya çıkan anlayıştır. özellikle mekan olarak gittikçe rahat ve konfor düzeyi yukarı çıkan sinemalarda cüsse olarak da iri bünyeler için film izlemek gün geçtikçe daha kolay ve rahat hale gelmektedir. bu nedenle özellikle özel ses ve görüntü efektlerinin kişiyi film izlerken içine alması, tam anlamıyla çevirip beynini halletmesi hadisesinden mesut ve mutlu olan insanlar için bazı filmlerin sinemada izlenmesi ayrı bir tat verir.

ha bir de, tam anlamı ile altına onlarca film ismi bkz verilecek bir başlık gibi de duruyor. ankete döndürülmesi an meselesi bir konu. aman sözlük yazarları galeyana gelmeyiniz. kimse burada sinemada izlenebilecek filmler nelerdir onu araştırmıyor.