bugün

bayan kelimesi insanların bilinç altına 30 yaş ve üzeri kişilere söylendiğini yerleştirmiştir. bu böyle değildir tabi ki ama bilinçaltı meselesi işte.
Bayan kelimesi cinsel obje olarak görülür.
(bkz: pardon bağyan)
kız diyincede tribe girer bu bayan kelimesinden rahatsız olan tayfa. kız değil kadın derler. sinir bozarlar.
burada açıklamışlar:

http://www.bayandegilkadin.com/
ezik, kadınlık bilinci oturmamış kadınların bu kelimeden rahatsızlık duymamaları normaldir. onlar her daim bir "bayan" olarak incelikle karşılanmayı, estetiğin nesnesi olmayı, erkeğin beğenilerine göre biçimlenmeyi kendilerine reva görmektedirler.
"bayan" kelimesi "bay"dan türetilmiştir. Aynı wife of man'in kısaltılmasının woman olması gibi.

Kadın kelimesi doğru olandır.
Esas olan bayan kelimesinin rahatsız ediciliği değildir. Toplumda kadın kelimesine karşı oluşmuş önyargıdır. Kadın ve erkek. Sadece cinsiyet belirtmek için kullanılan iki kelime iken sebebi anlaşılmayan bir şekilde kadın kelimesi cinsel ilişki yaşamış evli olan kesim için kullanılır. Bu yüzden toplum ilk deneyimini yaşamamış olanlar için yeni bir kelime arayışına girdi. En başta kız dendi. Ama bu da bazı resmi ortamlarda kulağa pek hoş gelmedi. Bu yüzden bayan kelimesine sığındı millet. işte olay burda. Bu neden bir ölçüt olarak kabul edilsin ki? Geçenlerde yaşadığım bir olay bu durumun rahatsız ediciliğini daha net anlatabilir. Tanıdığımız bir kadın var, 40lı yaşlarında, hiç evlenmemiş, yanımda da uzaktan akraba birkaç teyze muhabbet ediyorlar konu ondan açıldı, "Hıı eveet geçen gün gördüm o kadını ben mağazada" dedim. Teyzeler hemen uyardılar beni " Kadın değil o, kız hala. Evlenmedi ki hiç" Çok gereksiz bir ayrıntı değil mi? Kime ne? Bunun bir ölçüt olarak değerlendirilmesi, insanlara buna göre etiket vurulması hoş değil.

Bir de bunun "Ben kızken" versiyonu vardır. Geçenlerde yine birkaç akraba toplaşmış, teyzelerden biri konuşmaya başladı " Ben kızken tüm evin yükü benim üzerimdeydi yemek bulaşık..." Hoş mu şimdi bu? Ne gerek var bunu özellikle belirtmeye.
Rahatsız etmesinden ziyade gereksiz bir kelimedir. Bayan geçebilir miyim ile geçebilir miyim arasında ne fark var? Uygun bir ses tonuyla önünüzdeki şahıs zaten hemen yanıt verecektir, aksi takdirde küfredip ezerek geçmeniz caizdir.
Bayan kız kadın hanım kaç tane cinsiyetimiz var bizim.
(bkz: bana bak dedim bağyan)