bugün

sıkıntıya sokan bekleyiştir.

bakın agalar, bakkal dediğimiz esnaf grubu yıllardır bi dar boğazın içinde. ben n'apıyorum? kerem ile aslı destanına can veremiyorum madem kahraman bakkalıma süpermarket karşısında direnebilmesi için omuz veriyorum.

itiraf edelim artık çoğumuz için bakkaldan alışveriş yapmanın tavanı 10-15 liradır. sigara alırsın, ekmek alırsın, bulaşık deterjanı alırsın falan.

hal böyleyken gidip 30-40 liralık alışveriş yaptığın bakkaldan da bi jest, bi güzellik, bi masa altı bekleme hakkımız var diye düşünüyorum.

- ne kadar abi?

+ (tak tak tak: hesap makinasında hesaplar parça parça) 35 lira 25 kuruş.

- al abiii yirmiiii. ooooon. aha dur dur diğer onu vermiyim beş lira çıktı. (veee bekleyişe geçersin)
......

- kaç dedin abi?

+ 35 lira 25 kuruş.

- heee bi saniye... (cep karıştırılır) ıhhhmm.... (hala ses yok)... heh al bu da 50 kuruş.

be insafsız herif o 25 kuruşu da almayıver. görüyosun işte paso senden alıyoruz. başka zaman sakızla küsuru tamamlamamıza pek seviniyosun ne var yani "bi dahaki sefer verirsin" desen. bağışla demiyoruz lan bi dahaki sefer al.

benim gibiler olmasaydı marketlerle nasıl savaşırdın şşşeereeffsiiiz! tamam sakinim aga.
25 kuruş yine çokmuş. benim bakkaldan alışverişim 3,75 tl tuttu.
bozuklukları çıkardım 3,70 tl çıktı. 5 kuruş yok ya, al 5 tl verim dedim. aldı utanmadan.
noldu yani şimdi? 5 tl yi aldın zengin mi oldun? benim güzelim 5 liramı bozuyorsun. ne gerek var yani.
peki ben niye laf ediyorum? 5 kuruş fazla verdim fakir mi oldum?
neyse, devreler yandı yine benim.