bugün

7 haziran 2015 milletvekili genel seçimleri sonucu ortaya çıkan tabloya bakıp da söylenmiş klasik bahçeli söylemidir. ne emmeye gelirim ne de gömmeye demenin türkçesidir.
devlet bahçeli'nin gaza gelmesiyle söylediği bir söylemdir.

%17 civarı oyun kendisine neden verildiğini anlaması için milletvekili sayısına bakması yeterli olacaktır.

olası bir erken seçim kendisine verilen bu son şansı yok edecektir farkında değil.
Menfaatim olsa bile teröristle aynı masaya oturmam demektir. Adam gibi adamın yapması gerekendir.
herifin iktidar olma gibi bir derdi yok ki.
azınlığıyla mutlu.
alıp alacağı en fazla oyu biliyor ona göre konuşuyor herif.
koalisyon yaparsa kaybedecektir. 99 koalisyonu ve 02 seçimleri. En akıllıca hakareti yapmıştır.
bahçeli sanki iktidar olacak. neye güveniyor?
erken seçimle erken seçimin arasında fark var abi.

devlet bahçeli başlığında eleştirdim adamın tavrını, mhpli arkadaşlar oracıkta gömdü. burda belki daha net anlaşılır.

bahçelinin analizi şu şekilde yorumlanıyor, "ben oynamıyorum, kim koalisyon yaparsa yapsın". belki mhpye gönülden bağlı, bahçeliyi ezber etmiş arkadaşlar farklı yorumluyor olabilir ama genel kanı bu yönde.

diyorum ki, akp bunu kullanır. babalar gibi kullanır. ben tayyipin yerinde olsam hemen kılıçdaroğluna veririm yetkiyi hadi derim. hükumet kurulmadığı anda da erken seçim alıp meydanlarda bakın bizsiz 3ü birden bi hükumet kuramadılar diye bas bas bağırtırım.

bahçeli bütün koalisyonlara kapıyı kapatmasın. hdp ile ilgili hassasiyetini anlıyorum. koalisyonu ömürlük kursunlar demiyorum.

chp-mhp koalisyonu azınlık hükumeti kurulsun hdp dışarıdan desteklesin.

koalisyonun uzlaşma dayanağı da şu olsun:

- 6 ay içinde erken seçime gidilecek

- baraj 5e düşecek

- malum bakanlarla ilgili hukuki imkan varsa yüce divan mekanizması harekete geçirilecek

- çözüm süreciyle ilgili irade konmayacak. kritik kanunlar çıkarılmayacak

hükumetsiz bırakmadan erken seçime gidilsin. hdpye giden "baraj oyları" chpye dönerse mhp(saadet-bbp-dp ittifakıyla)-chp koalisyonu hayal olmayabilir.

tabi bunlar kağıt üstünde. ayrıca bahçelinin ciddi bir ekibi, bana göre çok daha zeki, donanımlı, tecrübeli adamları olduğunu da biliyorum. ama bu düşüncelerimizi paylaşmamamız anlamına gelmiyor sonuçta.