bugün

sosyalizm ile hafiften uğraşmış ama umutsuz vaka olduğunu görünce başka ideolojilere yol açan babanın, oğlunun sosyalizm ile ilgilendiğini görünce onunla bir nevi dalga geçmesi ve "naber lan sosyalist" diye takılması. kötü ve sinir bozucu bir şeydir.
(bkz: çocuğun babaya kemalist demesi)
şahsen yaşadım traş olurken bir değişiklik yapayım dedim ve çeneden sakal bırakmak istedim ince rötuşlarını tam beceremedim peder beyden yardım istedim sağolsun yardım etti düzeltti "vallaha yakıştı len komünist lenin gibi oldun len puhahahaha" aslında bu siyasi görüşünle daşşağa alındığında adama çok pis koyan olaydır.
8.sınıfta bi kere 1 mayıs'a gittim. sırf meraktan. ortamı görmek için. o zamanlar çevremdeki herkes stickerlarla gezer, duvar ararlardı böyle iyi gözüken. stickerlarla devrim yapıldığı zamandı sözlük. sonra bi kere de dev-lis'e gittim. ama marx'ın portresine kim dedim, darwin dediler. bi daha gitmedim. 1 mayıs'a da bir sürü andaval gidiyordu, soğudum, gitmedim bi daha. ama teorik olarak mesela okumalarımı yaparım, entelektüel anlamda merakım vardır, okurum.
ama babama sorsan, ben militan sosyalistim. 8.sınıftaki çocuğa, "1 mayıs'a gitme, içeri alırlar seni, fişlerler, benim çektiklerimi çekersin, valla kurtarmam seni!" diyen bir babam var. 80 darbesinde sopayı yiyen, ondan sonraki hayatında elini ayağını siyasetten çeken, olsa olsa cumhuriyet mitinglerine giden bir baba. 8.sınıftaki çocuğu kim niye alsın da fişlesin, hadi aldılar içeri, iki ikaz ederler, olmadı bi tokat atar bırakırlar. valla kurtarmam ne demek ola ki? işte bu 1 mayıs yüzünden ve dev-lis'e bi kere gittiğimi öğrendiğinden beri, ne zaman siyaset konusu açılsa, akıllı ol, bırak şu sosyalist ayaklarını falan diyor. kemalistlere hafif söver gibi oluyorum, hemen çekiyor yanına, başlıyor dizime vurmaya, akıllı ol diyor bununla beraber. enteresan gerçekten.
ama sorsan ben militan sosyalistim. sanki eylemden eyleme koşuyoruz mk. bilmiyor ki ben bu ortamlardan tiksinmişim, sikseler girmem, bir sürü geri zekalının olduğunun farkına varmışım, uzak durmaya çalışıyorum. bunlarla değerlendirmiyor beni. akıllı olmam gereken bir sosyalist olduğumu söyleyip duruyor. ama bundan sonra siyaseten tartışmaya girmiyorum. bu aralar kemalistler iğrenç durumdalar, kaldıramıyorum. babamı da seviyorum. heheeyt.