bugün

Yıllardır aynı sikindirik konuları ve ambiyansı tekrar ede ede sıkılmamış ve hala büyük reytingler alan devasa konakların içinde doğu şiveli, kazançlarının kaynağı pek belli olmayan ağaların postfeodal , gayrimeşru hayatlarını romantize ederek gözümüze gözümüze sokan bayatlamış dizilerdir.
mahsun kırmızıgül ün kamera arkasında olduğu diziler.
neyse, önünde olmasından iyidir en azından.
tuvalet kağıdını böyük şeerde gören tipler sosyetikcilik oynuyor.
hakkaten ya.
bir de güzel güzel hatunları koyuyorlar. sonra güzel arabalar, yeşillik içinde çiftlikler falan. insanın ağa olası geliyor.
Halkın algısını etkileyerek jeepli kekolara acaip prim yaptırmış yavşak dizilerdir.
(bkz: asmalı konak)
(bkz: zerda)

bu iki diziyle başladı diye tahmin ediyorum. ondan öncesi varsa bilmiyorum zira türkiye'de yaşamıyordum ondan öncesine kadar.
ne kadar çok seveni varmış dediğim ve hiçbirisini tek bölüm bile izlemediğim, izleyenlerede engel olmaya çalıştığım sözüm ona yapımlardır.
Genede reytingleri tavan yapacak .Hep aynı konu .
Ben çocuktum böyle asmalı konak filanla başladı galiba bu furya. Halen devam ediyor sanırın? Ve deli gibi talep var?

Zihnimde şöyle kalmış.

Dominant bir ana, her şeyin başında o var aslında.
Güzel ama pek söz hakkı olmayan kadınlar.
Koskoca taş konakta yaşayan bir sürü kadın, gelin, hizmetli.
Cluk cluk diye son model siyah arabasını kitleyip "hoş geldin beyim" karşılamasıyla konağa/çitliğe giriş yapan kirli sakallı aşiretin göz bebeği boran zülküf seymen ağa.

Böyle gidiyor liste. Sikik sikik konular işte bir de. Onlara girmeyelim. Senarist filan olmamıza gerek yok mesela, eli kalem tutan ve hayal dünyası geniş 3 kişi toplasak aşiret dizisi çekeriz 63 bölümlü.