bugün

tarihte görülmemiştir. zira avrupalı kendi öz kültürüne sahip çıkar. bizimkiler gibi sığıntı değildir. ayrıca avrupalı'nın kendini doğu alemine "sevimli" gösterme gibi bir derdi yoktur. avrupalı kendi kültürü ile barışıktır. eminim avrupalılar fatih'in fethettiği istanbul'daki noel kutlamalarındaki noel baba giyinmiş zırtapozları, hindi kesen maymunları ve batıyı şeklen taklit eden denyoları görünce acıyarak bakıyorlardır. utanıyorum lan sizden. keşke bir batılı olsaydım. en azından ne olduğum belli olurdu. sizin gibi doğu ile batı arasına sıkışıp kalmış ne idüğü meçhul yaratıklar arasında doğmuş olmaktan utanıyorum.
böyle bir olay asla olmamıştır, ancak nedense biz onların yılbaşını kutluyoruz.
eğer öyle bişi olursa mutlaka son ramazan bayramıdır. son bayramlarında bi kıyaklık yapalım diyerek kutlarlar.
"eğer osmanlı'nın viyana kuşatması başarılı olsaydı, neden olmasın?" denebilecek bir durum.
(bkz: batılı kadar bile adam olamamak)*
(bkz: yok artık lebron james)
Noel baba ve benzeri avrupa kültürüne ait figürlere bizde de rastlanmasının sebebi hollywood un sürekli bu temaları kullanması, yıllardır izlediğimiz bu görüntülerin hepimiz içün sıradanlaşması ve bizim bunu yeni yıla uyarlamamız olduğunu düşünüyorum. paskalya vs. bizi pek bağlamaz mesela. yeni bir yıldır bizim ilgilendiğimiz.
yılbaşı ağacı süslenen evlerde o gece isa nın onların evine uğrayacağı düşünülmez çoğunlukla, sadece bu görüntü bahsettiğim sebeplerden ötürü yılbaşıyla özdeşleştirilmiştir. ve öylesine yapılır.
(bkz: noel babanın değil dede korkutun torunlarıyız)