bugün

Yarın 19 Mayıs. Atatürk'ün Samsun' a çıkışı. Çoğumuz resmi tarihin bie papağan misali tarih kitaplarında ezberlettiği bilgiler dahilinde bu çıkış biliyoruz. Peki aslı nedir? Aşağıda bilmediğimiz tarihi bir olay var yazdığım. Bir bakalım.
Bilindiği üzere osmanlı devleti son demlerini yaşarken ülke yabancı devletlerin işgali altındaydı. Aynı zamanda padişahta yabancı devletlerin baskısı altındaydı. Özellikle ingilizlerin sömürgesi altındaydı her tarafıyla osmanlı. Osmanlı halkı bu durumdan çok rahatsızlık duymakta ve artık isyan eder duruma gelmiştir. Bu durum emperyalist devletleri ve tabi ki ingilizleri rahatsız etmiştir. Derhal bir emirle osmanlı devletinden bu kıvılcımın büyümemesi istenmektedir. Osmanlı devleti her tarafıyla kuşatma altında. Umarsız bir şekilde çareler düşünmektedir. O dönemde Trablusgarpta ve çanakkale de sivrilen Atatürk Osmanlı devleti tarafından Samsun'a olayları bastırmak için gönderilmiştir. Resmi tarih bize böyle söylemektedir. Halbuki Osmanlı etrafını saran bu yabancı devletlerin sömürgesinde kurtulmak için Atatürk'ü bilakis Samsun'a ayaklanmanın çıkması için bir kurtarıcı olarak göndermiştir. Baktığımızda ingiltere neden Atatürk'ün Samsun'a gönderilmesine karşı çıkmıştır? Üç kıtaya hükmeden Osmanlı devleti neden atalarının toğrağını satıla çıkartsın ki. Ben böyle bir olasılığın çok düşük olduğunu düşünüyorum. Resmi tarih böyle bir sürü yanlışlıklarla dolu.

Resmi tarihin kendisini koruma adına bu tür uydurma tarihi olaylara fazlasıyla ihtiyacı vardır. Yoksa miadı sona erer. Ben şahsen bu uydurma haberleri yazmaya devam edeceğim.
yalan olan gerçektir.

(bkz: tarih yalan söylemez)
padişah altıncı mehmet vahdettin (son padişah) anafartalar kahramanı olan mustafa kemal'i saraya çağırır. mondros ateşkes antlaşmasına dayanarak istanbulu fiilen işgal eden ingiliz gemilerini ve gemilerin saraya çevrilmiş toplarını gösterdi. padişah, ulu öndere bu toplar yüzünden benim elim ayağım bağlı anadoluya git ve elinden geleni yap der. padişah da bir türk evladıdır ve asla özgürlüğünden vazgeçmez.*
daha dün okuma yazma öğrenmiş bebelerin ortaya fırlayıp resmi tarihin yalanlarını birbir yıkıyorum!!!1 diye artislik yaptığı gerçektir.

Lan anten bu ve benzeri konular, Mustafa Kemal'in nasıl anadolu'ya geçtiği zaten uzun zamandan beri tartışılan bir konu. Hanedan Topyekün ihanet etmiş midir yoksa Mustafa kemal'e destek çıkmış mıdır? Yaptıkları ihanetler konjonktürel ve ellerinin mahkumluğundan ortaya çıkan ihanetler midir yoksa Tekrar tahtı bize ingilizler verir diye ingiliz köpekliği midir?

Yıllardan beri tartışılan bu konuları tutup da çevirip çevirip insanların önüne sunmak cehaletin, avamlığın lakin kişinin cehaletini ve avamlığınının farkında olmamasının da göstergesidir.
atatürk'e de osmanlı hanedanına da hayranlık duyanların oto savunma olarak oluşturdukları kılıftır.
samsun'a değil canik'e çıktığı gerçeğidir. zira 1919'da samsun diye bir il yok idi. 1926 yılı itibarı ile canik ili samsun adını almıştır.