bugün

aydın despotizmiydi onun yönetim şekli. En azından saltanatı kaldırması olumlu demokratikleşme açısından fakat türkiyeye sadece suudi arabistan ve kuzey kore gibi ülkelere göre demokratik denebilir. Şuan başında kral olan ülkeler bile bizden demokratiktir. Maalesef padişahı kovmakla demokrasi gelmiyor.
görsel

Bunları söyleyen kişi kamalın borazanlığını yapan, kamalın falih rıfkı dan sonra en önemli gazeteci muhibbanı yakup kadri karaosmanoğludur. Adam bas bas bağırıyor;atatürk diktatördü diye. Daha neyin kafasını yaşıyorsunuz?
Atatürk'ün şu sözünü yazalım da bazıları görsün:

''Ben istese idim derhâl askerî bir diktatörlük kurardım ve memleketi öyle idâreye kalkışırdım. Fakat ben istedim ki, milletim için modern bir devlet kurayım.''

hadi bakalım şimdi kuyruğunuzu kıstırıp biraz köşenize çekilin

Bakın kaç tane lideri böyle görebiliyorsunuz siz ?

görsel
bilmiyorum müdür ya.
Metin toker* in ağzından basın istibdadı;

görsel

Kemal paşa milletvekillerini sekreter seçer gibi seçerdi;

görsel

Kemal paşanın 40 lısı ile ilgili malumat ta burda;

görsel
görsel
görsel

Tüm konuyu açıklar.
Başka bir soruyu aklıma getiren olay.

Atatürk hırsız mıdır. Yurtdışındaki bankalarda milyarlarca doları var mıdır?

Atatürk önce atarlandığı bir ülkenin ayağına kapanıp özür dilemiş midir?

Atatürk dış mihrakların yardımıyla başa gelip sonra onların sonra onların maşası olarak bölgesini şekillendirmeye çalılmış mıdır?

Tüm soruların cevabı hayır, ama aklıma gelen başka bir isim için hepsinin cevabı evet.
sen şimdi bu başlığı başka bir isim için açmış olsan yarın hakkında soruşturma açılırdı o zaman otur bir düşün kim diktatör.
Bu soruyu sorabildiğine göre değildir. Mesela bu soruyu başka biri için sormayı deneyebilirsin. Sürekli değiştir özneyi hangi öznede evinden alırlarsa işte o diktatördür.
Rahat bırakın şu mübareği artık.

Koca ülkenin cumhurbaşkanı gidip statlarda maç izleyemiyor.
atatürk diktatördür evet ama halkın aydın kesimini yanına almıs cahil kesimi ile daima susturmus bi diktatördür,simdiki ise halkin cahil kesimini yanina alip aydin tabakayi susturuyor aradaki fark iste bu.
malak kemalistlerin en azından önüne "dahi" ekleyelim de sırıtmasın diyerek "evet" cevabını verdikleri sorunsal.

kimileri de "jakoben" diyor.

benim için monraşi, oligarşi veya demokrasi arasında bir fark olmadığından "sikimde değil" diyorum.

ben tamamen henry david thoreau'cuyum. "boynumun borcu saydığım tek şey, doğru bildiğim şeyi her istediğim zaman yapmaktır. "

yine de soruya cevap vermem gerekirse, cevap aynen şudur; devletin kendisi, sırf devlet olduğu için, daima diktatördür. başında kimin olduğunun, rejimin ne olduğunun önemi yok.
atatürk oğuz beyidir.
Yaptığı hiçbirşeyi millete sormayan karşı çıkanı asan kesen süren hatta şehirleri bombalayan birinin diktatör olduğuna inanmıyorum beni buna inandıramazsınız.
Atatürk ün tek adamlığını tartışacak değiliz heralde. Eğer tek adamlık diktatörlük ise evet atatürk diktatördür.
eğer, tayyip erdoğan sizin gözünüzde diktatör ise, atatürke diktatör değildir demek biraz tuhaf kaçıyor.

tanım: elbette mussolini, hitler, stalin ayarında değildir ama evet. diktatördür.
o dönemi dünya savaşı sonrası sosyo ekonomik konjonktürde değerlendirmek gerek. o dönem tırnak içinde diktatör olmayan lideri ıslak odunla dövüyorlardı.
prim verilmemesi gereken başlıklardan sadece birisi..

bana sormuyorsunuz ama oldu da sordunuz diye söylüyorum..

görmezden gelin..

vaktinize yazık..
Düşmana atacak kurşun bulamazken kesin rizeyi bombalamıştır kesin yani.
diktatörler cumhuriyet kurmaz!

hele ki padişah olmak varken!

hele hele ki halife olmak varken!

hele hele hele ki böyle amcık insanlar varken!
evet diktatördür. bir milletin komple hayatini ve dilini değistirmistir. ona muhalif olan kim varsa ortadan kaldirmistir. kurtulus savasinin şanlı komutanlari bile onun zamaninda idam ile yargılanmıstir. şapka takmadi diye insanları öldürdü rizeyi bombaladı. atatürk hitler ve mussoliniden dahada diktatördü.
(bkz: dahi diktatör)
Atatürk'ü bilinçli olarak karalama kampanyasını çok iyi yürütüyorsunuz. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusunu, bu ülkeyi düşmanlardan temizleyen, gerici zihniyetten hainden temizleyen bir kişiyi nasıl olur da sistematik bir şekilde yok etme, yıpratma ve başka emellere alet etmeye çalışırsınız aklım almıyor. Bunu yapanların zerre vatanperverliği yoktur, gözümde vatan hainliğine de eştir!
diktatördü ve dönem onu gerektiriyordu.

kendisinden yıllar sonra bile avrupa'da faşizm çılgın attı,milyonlar öldü falan.

o yıllarda o siyasi koşullarda demokrasi beklemek olmaz.
olayları o zamanın tarihiyle yorumlayacaksin. arkadaş o zamanlar cumhuriyet bi bizde bir de fransa, ingilterede vardı. her yer diktatör ülke dolu. isterse ülkede faşist bir rejim oluşturamaz mıydı? amma boş yapıyorsunuz. yapılan inkilaplardaki dayatmaci politikaya gelince evet yanlış tarafları vardır fakat dediğim gibi o zamanlar işler öyle yürüyordu. kendi zamanına göre geçmişe kötü veya iyi yapmış tam olarak diyemezsin cahil herif. beyinleri yok fikirleri var.su entrylere bak herkes bir yerinden bir şey uyduruyor. isin kotu tarafı yalanina kendi de inanıyor.
batıya göre diktatördür bize göre başbuğdur, liderdir. türk töersinde imparatorluk, krallık ve diktatörlük yoktur, olmaz. osmanlı diyecek olan avanelere de osmanlı hiç bir zaman "biz imparatorluktur" dememiştir açıp arşivlere bakın. türklüğün töresinde devlet vardır ve o devletin bir de başbuğu. kısaca türk töresinde lider vardır. atatürk'te diktatör değil bir milletin lideridir, başbuğudur. tabi batı diktatör diyecek normaldir çünkü batı ne bilsin türk örf ve töresini. ismet bile diktatör değildir adam kendisine milli şef dedirtmiştir düşünün. bu bağlamda atatürk diktatör değil bunlar batı'nın uydurmasıdır.
güncel Önemli Başlıklar