bugün

Mustafa Kemal atatürk'ün, "Ulusal egemenliğe dayanan, kayıtsız, koşulsuz bağımsız yeni bir Türk Devleti kurma" kararını alması ve bunu gerçekleştirecek koşulları oluşturmak amacıyla Samsun'a hareketi, tarihin akışını değiştiren bir adımdır.

Mustafa Kemal'in, "Ben, Samsun'a çıktığım gün elimde maddî hiçbir kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk Milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevî bir kuvvet vardı. işte ben bu ulusal kuvvete, bu Türk Milletine güvenerek işe başladım"

"19 Mayıs" Türk Ulusu ve kendi yaşamı içinde öyle bir dönüm noktasıdır ki, Mustafa Kemal bu günü "doğum günü" olarak nitelemiştir

1936 yılında ingiltere Büyükelçiliği'nin, Kral 8. Edvard'ıntebrik amacıyla bilgi edinme isteğiyle Dışişleri Bakanlığı'na yaptığı başvuru üzerine verilen resmi yanıtta Atatürk'ün doğum tarihi “19 Mayıs 1881” olarak gösterilmesi dolayısıyla gerçekleştiriliyor.

Samsun'la ''kardeş şehir'' olan ABD'nin Arkansas Eyaleti'ne bağlı North Little Rockkentinde de her yıl eş zamanlı olarak kutlama yapılıyor, doğum günü pastası kesiliyor.
(bkz: ya biz ne yapıyoruz)