bugün

Asker olduğunu ve ya yeni bitirdiğinin göstergesidir. Ayrıca genç kızlarımızın da hoşuna gider takmak nedense.
O metal parçayı takmak bazen hayli ağırdır. Günümüzde moda haline gelmiş olsa da geçmişte şehit düşen askerin künyesinden biri şehidin dişleri arasına konulurken diğeri ailesine gönderilir. Aile bireyleri veya eş takardı o künyeyi. *
bana versin ben bekliyim onu filan hayal kurduran durum.
Denetleme taburunda künye muayenesi vardı. Komutan 'künye çıkart' dediğinde sağ elle boyundan çıkartıp salarsın. Komutan künyene dokunduğu zaman da raporu patlatırsın.

Taburu denetlemeye ben hazırladığım için midem bulanmıştı artık bu işlerden.

Deniz kuvvetleri komutanlığı denetlemesi. Gelen kim? Bülent bostanoglu. Uçan kuşa bile lastik don taktık etrafa sıçmasınlar diye.

Birlikte tek kısa dönem, ezberi kuvvetli olan tek adam benim. Bizim komutan(kurmay albay) dua ediyor; 'oğlum italyann inşallah seni seçer denetleme sırasında.'

Ve denetleme başladı. Bülent paşa arabadan indi. Ben böyle daşak görmedim. Herif 80 kilo, 79 kilosu daşak. Bizim albay'ın erbaştan farkı yok karşısında.

Neyse paşa yaklaştı, önce selamı çaktı;
-merhaba asker.
+sol!!!

Şöyle Biraz gezindi. O gezinirken Emir subayı birden çığırdı; 'ğünye çığartt!'

Künyeler çıktı. Acaba kimin künyesine dokunacak diye düşünüyoruz. Sessizlik, sessizlik...

Komutan gezinirken gözle takip yapılır ve Şöyle bir laf vardır;'komutanı gözle takip ederken sikecekmiş gibi degil, verecekmiş gibi bakacaksınız.'

Artık nasıl baktıysam amk Bülent paşa geldi direkt benim künyeme dokundu:
-ali veli cart curt emret gomtanım!
+askerin silah kullanma yetkilerini say bakalım.
(12 madde, o biçim saydı bu kardeşiniz)
+nöbetçinin nöbet sırasında ki hareket tarzları?
(Şiir gibi okudum)
-vatan, bayrak denir?
(Resim çizdim resmen)

Paşa bizim albay'a döndü; 'tabur tamamdır, çok beğendim' dedi ve içeri geçti.

Annem orada olsa hüngür hüngür ağlardı şerefsizim.

Denetleme bitti, denetleme heyeti gitti. Kantinde çay içiyorum, 'italyann abi gomutan seni çağırıyor' dediler.

Aha dedim an bu andır. Çaldım kapıyı, Çaktım raporu. Komutan yaklaştı;
- aferin.
+ sol!
-bundan sonra teskere alana kadar sana çift çarşı.
(Amk ben yazıcı olduğum için kendime her hafta çift çarşı yazıyordum zaten)

Neyse dedik, madalya takacak hali yok ya. Sonra teskere zamanım yaklaştı. Komutan birgün tekrar çağırdı odasına. Masada bir belge, adım yazıyor: 'erken terhis belgesi'.

Güzel günlerdi.
buz gibi değerse titretiyor.
görsel
Ezan dinmez,bayrak inmez.
pek bir anlam veremediğim ama saygı duyduğum durum. Askere sevgilisi giden kızlarda açıkçası itici duruyor.
Ben askerde bile künyemi takmadım hiç. Ne hevesleri var bu kadar merak doğrusu.
Askerdeyken o çamur içinde sürünürken boğazdan aşağı sarkınca kendimizi Bizans kalesine girmiş Cüneyt Arkın gibi hissederdik. Hey gidi hey.

Askerden getirdiğim tel şey belki de ha bir bakım neftem.