bugün

"dostluğu, düşmanlığı belli olmayan arap milleti gibi kaypak dostun olacağına, kıbrıs rum yönetimi gibi ne halt olduğu belli düşmanın olsun daha iyi" demektir.
hiçkimseden çekmedik, arkadan vuranlardan çektiğimiz kadar.
(bkz: araplarda tarih boyunca görülen haysiyetsizlik)
arapların ikiyüzlülüğüne rumları tercih etmektir.rumlar en azından açık kartlarla oynuyor.
(bkz: yeni başlayanlar için provokasyon)
(bkz: aptal yazar olacağına hiç olmasın)
arapların * sırasında ingilizlerle birlikte osmanlıyı arkadan vurduğunu hatırlatır. oysaki ingilizler arapların aklını çelmiş, bizim askerlerimizin sarı gömlek düğmelerini altın diye tanıtmıştır. hatta bu yüzden araplar savaş esnasında gördüğü her askerin düğmelerini yağmalamıştır. çok yazıktır. ayrıca (bkz: götünden atasözü uydurma sanatı)
ingiliz sahiplerinin emriyle onbinlerce yaralı türkü katleden, sahra hastanelerini basıp türk yaralıların altınları yutup yutmadığını anlamak için karınlarını deşen arap köpeklerine söylenebilecek bir atasözü.
doğru bir önermedir. ihanet tartışılır o konuya başka bir başlıkta eğiliriz. ama günümüzde arap coğrafyasının dostumuz olmadığı kesin, tartışılmaz bir gerçektir. islam birliği yoktur ülkemiz türk birliğini kurmadıktan sonra elin arabı, iranlısıyla ne diye birlik kursun.
önemli olan o gün ihanet edip etmedikleri değil, günümüzde açıkca görülebilen bir şey bu, tarih kitaplarında bazı yanlış bilgiler var diye her görülen şeye "hede höde, palavra, asparagas" demek işin kolayı evet memleketimi kötülerden korudum.

gel gelelim, cümlenin ögelerine baktığımızda, arap ve rum kelimelerinin zıt anlam teşkil ettiğini görmekteyiz, ancak günümüzden yüzyıl öncesine kadarki süre incelendiğinde araplarla rumların, daha çok zenginlik ya da başka bir değişle değersel kaynaklarda artış amacıyla gelişmiş ülkelere peşkeş çektiği, müsemma gösterdikleri su götürmez bir gerçektir. bu bilgiler ışığında atasözünün değiştirilmesi ile oluşan bu cümlenin gerçekçiliği düşük olarak değerlendirilebilir.
bizimkilerin cevabını cuk oturttuğu önerme:

http://i297.photobucket.c...ayiri/fransizyunanpi8.jpg
herhangi bir meb tarih kitabı, ortalama bir tarih hocası ya da tabloid gazeteye bağlı kalmadan; arap ve rum arkadaşları olmuş biri olarak konuşuyorum! ortalama bir yunanla kavga etsen de tartışsan da aynı kıza asılıp kavga bile etsen de bi arapla yaptığın sıradan bi diyalogdaki iki yüzlülüğü göremezsin. o ezik tavırları, o ne yapacağı belli olmayan yalancı gülüşleri, aralarında sessiz sessiz kulaktan kulağa konuşmaları. ben bişey saklamıyorum dercesine bağıra bağıra konuşmaları arapları resmen itici yapar. nefret ettirir.