bugün

başlığı okumanız bile sizi alır götürür, iki yıl önceye. aradan kaç yıl geçerse geçsin alışılmayacak durumdur. şu iki satırı yazmak dahi salya sümük hale getirmiştir. zaten hiç unutmamışsınızdır ki. sıkıntılı halinizi rüyasında gören, başınız dahi ağrıdığnda içine doğan ve hemen telefona sarılan bu yüce varlık unutulabilir mi? sizi bırakıp gitmiştir. giderkende vücudunuzun çoğu bölümünüde beraber götürmüştür sanki. hayat hiç zevk vermiyordur. sevincinizi, sıkıntınızı paylaştığınız melek yoktur artık. ancak mezarının başında bunları paylaşırsınız... ve yatarkende allaha yalvarırsınız...anneciğimi çok özledim, rüyama girsin diye. bazen dileğiniz kabul olur. bazende olmaz, özlemeye devam edersiniz...
(bkz: aman tanrım sanırım ağlıycam)
kişinin sol yanının çürümesidir.*
"ölürse naparım ben" sorularının sık sık sorulduğu ve cevaplanamadığı durum.
düşünmesi bile insanın içini acıtan olay.
ortalama bir hayattaki en kötü olaydır.
ağzından yel alsın denilmesi gereken başlık...
imkansızdır.

(#1227683)
4 yıldır babasız yaşayan biri olarak, o korkunç günlerin misli ile yaşanacağı anlamını taşıyan, en kötü kabusları gördüren durum. keşke böyle bir başlığı açmanın hiçkimsenin aklına gelemeyeceği kadar uzak bir ihtimal olsaydı, fakat ne yazık ki istisnai bir durum olmazsa....Allah herkese gecinden versin.
allah korusun, allah başımızdan eksik etmesin annelerimizi.
bir hayırsız evlat varmış ve bunun da çok hasta ölüm döşeğinde bir annesi. annesi devamlı

olarak bu çocuğa karışırmış, ve çocuğu çileden çıkarırmış. eleman 25'li yaşlarında ama

başında şöyle yap oğlum, sırtını üşütme oğlum diyen bir annesi varmış. artık bu durumdan

çok sıkılan oğlan annesini öldürmeye karar vermiş ve annesini sırtlayıp uçurumun

kenarına getirmiş. annesi hala "olum beni sırtında taşıyorsun terleyeceksin al şu entarimi

sırtına sok yavrum" gibi çocuğunu düşündüğünü belli eden ve elemanı iyice sinirlendiren

şeyler söylüyormuş. sonra eleman ve annesi uçurumun kenarına gelmişler eleman da annesini

uçurumdan aşağı atmış. annesi düşerken bizim dallamaya bağırmış "yavru uçurumun kenarına fazla

yaklaşma ayağın kayar düşersin. *
annenin hayatinin son bulmasidir..

allah korusun.. ben anneme cok duskunum herkes gibi ve ben tek cocugum cok degerlidir annem benim icin..
'anne' kelimesi kendi ağzından çıktığında artık yadırgamaya başlamak; arkadaşının evine gittiğinde ebeveynleri 'annenler nasıl' diye sorduğunda suratına 'sana ne bok mu varda soruyorsun' diye haykırmak isteğin halde sadece susmak ve duymamazlıktan gelmek; okulda hocaların tarafından 'annen baban ne iş yapıyor' diye sorulduğunda 'hemşire' deyip hiçbir şey olmamış gibi davranmak; sen bu entry i yazarken baban kitap almak için ekranın önüne geldiğinde üzülmesin diye hemen sayfayı kapatmak; kendini küçük erkek kardeşinin annesi sanmaya başlamak ve dahada kötüsü onunda sana öyleymiş gibi davranmaya başlaması; akşam ne yiyeceğiz sorusunun sana yöneltilmesi; birkaç yıl içinde babanı dangalak karının tekiyle paylaşmaya başlamak; temizlik yapmaktan evden dışarı çıkmaya vakit bulamamaya başlamak ve sonunda temizlik hastası olmak; sevgilinden ayrıldığında babanın dizinde ağlamak ve babanında bunu yadırgamamaya başlaması; regli olduğunda sen ağrıdan bağıra bağıra ağlarken babanında ' ağlama yalvarırım ağlama allahım ben şimdi napacağım bu işlerdende hiç anlamam hem ben hiç regl olmadımki annen olsa bilirdi dayan kızım doktor geliyor' derken salya sümük ağlaması; kardeşin baba dışarı çıkabilirmiyim dediğinde babanın ablana sor cevabını vermesi; baban toplantım var ütülü gömleğim yok bu ne sorumsuzluk diye bağrınırken içinden ama ben sadece 14 yaşındayım ve ütü yapmayı bilmiyorum üstelik benimde formam ütüsüz diye haykırmak; gelinliğini görmek isteyecek biri olmadığından ve seninde gelinlik göstereceğin biri olmadığından düğün istememek; artık üniversiteli olan kardeşinin sana ablacım sende bana derin dondurucuya koyulabilecek hazırla arkadaşlarımın anneleri hep yolluyor ve ben hep onlardan yiyorum ayıp oluyor utanıyorum demesi ve senin bu düşünce yüzünden çıldırıp kardeşim bu duyguyu asla hissetmemeli diye düşünüp 5 kilo köfte, 40 sosyete mantısı yapıp bokunu çıkarmak; bu egonu kardeşin üzerinde tatmin etmiş olduğundan asla bir çocuk istememek; 17 yaşına geldiğinde sarma, börek, çörek vb herşeyi yapabilmen ve 23 yaşında mutfakta harikalar yaratmaya başlaman; kokteyllere babanla gitmek zorunda olmak; anneli şarkı, türkü, şiir vb şeyler duyduğunda acip gıcık olup derhal bulunduğun yeri terk etmek; anne-kız gezmeye, alışverişe, kuaföre, çay içmeye,vb. giden arkadaşlarını kıskanıp durduk yere onlara kötü davranmaya başlamak; şu anda babanın senden çorap istiyor olması; okula kayıt yaptırmaya, yurda yerleşmeye, ev taşımaya, vb tek başına gitmek ve her seferinde bir tuvalet bulup orada bağıra çağıra ağlamak; baban sadece öksürdüğünde bile acaba bişeymi olacak diye saçma panik ataklar yaşamak; son olarak senin artık dünyanın babanın etrafında dönmesi ve ne yaparsa yapsın kimle evlenirse evlensin dünyada en çok onu sevmek, üzerine titremek..................
ve nihayet bu listenin asla son bulmayacağını anlayıp artık yazmaktan vaz geçmektir.
bir limandır dalgalı denizde,
durup dinleneceğiniz.
yanıp sönen deniz feneridir,
zifiri karanlıkta yol gösteren.
semazendir bir eli allaha diğeri allahın kullarına dönük,
karşılık beklemeden her şeyi veren,
bir filozoftur,
anlamasada sizi tam destek, hep destek...
ahhh anacığım sen olmasan
ne bu hayat çekilir, ne de bu hayatın çilesi...

bahar gözlüm,
ateş yürekli,
karadenizin deli dalgası,
dertli çingenem...
annem...
seni çok özlüyorum.

(bkz: ana gibi yar vatan gibi diyar olmaz)
(bkz: ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar)
hayatta insanın başına gelebilecek en travmatik olay.
dünyada başa gelebilecek en üzücü olaydır.*
bu acı gerçekle karşılaşma ihtimalinin çok yüksek olduğunu düşünerek, sonradan pişman olmamak ve hep güzel hatıralar hatırlamak isterseniz, annenize gereken saygı ve sevgiyi hayattayken hergün gösterin.

hatta annesi olan herkes bu yazıyı okuduktan sonra annesine kocaman bir öpücük kondurup, onu ne kadar sevdiğini söylesin...
ahhhhh... ahhhhhh... artık anneli şarkılar dinlenmez olur... el telefona gider ama... bilirsin işte..
pazarda kaybetmek carsıda kaybetmek. belkide dünyada kaybetmektir. her durumda yeniden bulunur. sadece sabır.
(anne- baba farketmez)hayatta kaybedebileceğin başka hiç bir şeyinin kalmaması demek. senin sen olmanı sağlayan insanın artık olmaması demek. üzüldüğünde, kırıldığında, sevindiğinde, gerek ağladığında, gerek güldüğünde bunları paylaşacak insanın olmaması demek. anne (baba) hayattaki en önemli varlık demek.. onlarsız bir hayat düşünülemez.. allah kimseye göstermesin. önce ben öleyim ki onların öldüğünü görmeyim...
'... insan annesi ölünce anlar
içindeki çocuğun
hiç ölmeyeceğini
aklına geldikçe kahrolur
bunu anlamakta
neden
bu kadar geciktiğini... ' *
ne yazik ki kaçınılmazdır.
bir yanınızın bir daha gelmemek üzere kopup gitmesidir.hep eksik bir gülümseme gibi yarım kalacağınızı bilmektir.
yüzleşmekten korkulan tek gerçek... acı, yıkım, yokoluş...
her durumda bıcır bıcır konuşan insanı bile * derin sessizliğe boğan,tarifi zor değil; imkansız durum...
Dünya'da hiç bir şeye değişilmeyecek olan anne sevgisinden mahrum olmak durumudur.
güncel Önemli Başlıklar