bugün

bir köpek ırkı.

http://www.evcilkopekler....-irklari/amerikan-bulldog
amerikan bulldog, eski ingiliz bulldogunun amerikaya kaçırıldıktan sonra aldığı isimdir. amerikanın yaylalarında vahşi hayvan* avlarında ve mülk korumasında kullanılmıştır. insanlarla arası çok iyidir, asla bahçe köpeği olamaz, hayatının her döneminde insanı yanında ister. diğer hayvanlarla arası iyidir. çevresine kötü niyetle yaklaşmaz. eğitimi kolaydır, hırslıdır, azimlidir, atiktir. hareket etmeyi, koşmayı, bol egzersizi sever.
Bu köpeğin ataları ingiltere'den gelmiştir. English Bulldog ırkının genleri ile oynamayla biraz daha iri vr sert bir köpek üretilmiştir. Bu türetilen köpek English Bulldog' tan daha uzun bacaklı, daha çevik ve daha hızlıdır. American Bulldog ayı, sincap, rakun ve yaban domuzu avcılığı için kullanılmıştır. Sığır çobanlığı ve çiftliklerde bekçiliği başarıyla yerine getirmiştir. Amerikan çiftçileri onu, dayanıklılığı, koruyuculuğu, akıllılığı ve çalışma azmi sayesinde çok sevmişlerdir. Bugün için daha çok avcılık, koruma, ve treking köpeği olarak kullanılmaktadırlar.

Amerikan Bulldog, ingiliz ırkdaşına göre daha çevik ve hareketlidir. Bazıları 2 metre veya daha fazla yükseğe sıçrayabilmektedirler. Koca bir başı, güçlü çeneleri, kaslı bir görüntüsü vardır. Bu iri cüsseye rağmen sanki ayaklarının üzerinde dans ediyor gibidir. Erkekler gözle görülür şekilde dişilerden güçlü ve kaslıdır.
American Bulldog eğer yeterince dolaştırılıp antrenman yaptırılabiliyorsa apartmanda yaşayabilir. Fakat bahçeli bir ev daha çok tercih edilir.
Kısa ve sert tüylü olduğu için bakımı kolaydır. Uygun bir tel fırça veya tarakla fırçalanabilir. çok sık yıkamaya gerek yoktur. Uzun tüylülere göre bakımı daha kolaydır.

Genellikle insanlara karşı mahcup, sıkılgan ve sakin yapılıdır. çoğu zaman diğer köpeklere karşı da iyi huyludur. Saldırganlık konusunda American Stafford Terrier ve American Pitt Bull Terrier' e benzemez. American Bulldog cesur, azimli ve fakat düşmanca düşünceli değildir. Daima uyanık, kendine güvenen ve çocukları içtenlikle seven bir ırktır. Vahşi hayvanlar ve boğalar ile bile dövüşebilir. Hatta dövüşürken sanki ' timsah başlı ve piton vücutlu ' gibidir denir.
Eğitimde çok iyi söz dinler. Gerçekten yiğit, sadık ve sevecendir. Güçlü koruma içgüdüsü ve erken yaşta eğitim alabilme özelliği vardır. Diğer köpeklere ve yabancılara karşı sinirli olabilir. Ailesiyle birlikte olduğunda her zaman mutludur.

görsel *
görsel *
görsel *
Amerikan Bulldog, tıknaz ve kaslıdır, ancak aynı zamanda çeviktir ve başıboş sığırları kovalamak ve çiftlik işlerine yardımcı olmak için yapılmıştır. Aslında, bazılarının havaya altı fit veya daha fazla sıçradığı bilinmektedir .

Amerikan Bulldogları zeki ve sevecendir, bu da onları harika, koruyucu aile köpekleri yapar; Bununla birlikte, yüksek egzersiz ihtiyaçları vardır ve deneyimli, aktif bir evcil hayvan ebeveynine ihtiyaç duyarlar. Johnson tipi olarak da bilinen Bully veya Classic tipi, Scott tipi olarak da adlandırılan Standard veya Performance tipi ve ikisinin melezleri dahil olmak üzere birden fazla tip olduğu için görünümleri değişebilir.
görsel