bugün

kadiri mutlak cenabu rabbul alemiyn allah aziymuşşan'ın hazreti musa'ya yardım etmesindeki mantık hatasıdır.

firavun'un mısır halkını köleleştirmesinin nedeni, hazreti musa'nın dedelerinden birisi olan hazreti yusuf'un gördüğü rüyayı firavuna anlatması ve "yedi yıl bolluk olacak, sonra yedi yıl kıtlık olacak. sen yedi yıl bollukta ürünü topla. sonra yedi yıl kıtlıkta mısır halkına bununla istediğini yaparsın" demesidir. bir peygamber olan hazreti yusuf'un bu sözünü dinleyen firavun yedi yıl kıtlıkta elindeki buğday stoğunu satmış, parası kalmayan mısır halkını köleleştirmiştir. gel zaman git zaman firavunlar değişmiş ama kölelik değişmemiştir. sonra bir musa çıkmış, "sen bu halka hangi akla hizmet ederek köle muamelesi yapıyon denyo" diyerek köle durumundaki yahudileri mısır'dan alıp doğuya doğru kaçmıştır. bu esnada, önceki peygamberlerin emrine uyarak mısır halkını köleleştiren firavun'un, peygamber sözünü yerine getirmesine rağmen başka bir peygamber tarafından, peygamber sözünü yerine getirdiği için cezalandırıldığını görüyoruz.

bunu böyle yapmak yerine hazreti yusufa o rüya hiç gösterilmeyerek, ya da gösterilmişse firavuna anlatması önlenerek olaylar baştan ön görülüp tedbir alınamaz mıydı acaba. dikkat edilirse allah yanlış yapmıştır diye bir şey demiyorum, haşa öyle bir şey olamaz, ben de bunu diyemem. burada bu mantık hatasına dikkat çekilmiştir.

sonunda peygamberin emrine uyan firavun, başka bir peygamberin emrine uymadı diye helak olmuştu. bu dini açıdan bir mantık hatasıdır.
Guc iktidari esir alir diye bir soz var. iktidardaki gucler kendi cikarlari icin halki kendisine bagimli hale getirebilir ve onlari kolelestirebilir. Kaldi ki burada hz. Yusuf bahsedildigi gibi "7 yil stok tut sonra gelecek kitlikta halka istedigini yap" dememistir. Sadece gelecek olan felakete halkinin ve devletin bekasi icin onlem al uyarisinda bulunmustur. Ancak firavun elindeki bu gucu halkin yararina kullanmasi gerekirken orospu cocuklugu yaparak halki kendisine muhtac etmis ve diledigi gibi at kosturmustur. Hatta kendisini ilah gorerek halka zulmetmeye baslamistir.

Sonucunda hz musa olaya el atmis ve yanlis giden duzeni degistirmek icin allah'in yardimiyla bu duzeni yikmis Ve halki ozgurlugune kavusturmustur.