bugün

Yanlız bir kavram karmaşası olmamalı. Allahın var olduğunu bilmekle Allah'ı tanıyıp ona kulluk etmek farklı şeyler. En basitinden şeytan Allahın varlığından peygamberler kadar emin mesela. Allah'a inanmak demek aslında onu Rabbi kabul ederek ona teslim olmaktır. Bunu söyleme ihtiyacı hissettim.

Ben Allah'ın kuluyum.
Somut olarak kanıtlanamaz evet. Eğer bir yaratıcı varsa, o istemediği sürece totomuzu yırtsak da o'na ulaşamayız. Bir yaratıcı yoksa da bunu asla ama asla kanıtlayamayız. Fakat günümüzdeki dinler yalansa sadece asırlar sonra bu dinlerin doğru olmadığı kanıtlanabilir. Ama bu da bir yaratıcı olmadığı anlamına gelmez tabii ki. Gece gece daha fazla Teoloji yaptırmayın bana, hayırlı tıraşlar herkese.
o doğru yola iletmeseydi şüphesiz ki doğru yolu bulamazdık derler ve onlar gerçekten benden razıdırlar arapçası daha güzel söylenen hatırlayamadım tekerleme tarzı güzel ayet bana unutturmasın bu konuda sanırım bencilim biraz.
'varlık' ya da 'var olma' koşulları tanımlanmadığı sürece geçerli bir önerme.

misal: star wars alemi var mı? eğer "yok" diye yanıtlarsak, birilerinin bu kadar filmleri, insanların bu filmleri çekmek ve seyretmek için ayırdıkları zaman, para ve emeği açıklaması gerekecektir. "var ama sadece hayal aleminde, yani fiziki olarak yok". şu halde bu hayal karakterlerinin nasıl bu kadar fiziki insanı hareket ettirebildiğinin açıklanması gerekecektir.

allah bir düşünce olarak, bir karakter olarak insanların kafasında "var"dır, hem inananlar hem de inanmayanlar açısından. bu yüzden bu kadar insan hakkında konuşuyor, yazıp çiziyor, kavga ediyor, zaman harcıyor. yani bu düşüncenin ya da karakterin canlı kanlı fiziki insanlar üzerinde bir etkisi var.

ama allah hücre olarak, atom olarak ya da kuantum parçacığı olarak "var" mı? bu doğrultuda bir delil yok. tıpkı star wars aleminin bu tür fiziki ortamda var olmaması gibi.

daha fazla uzatmadan: önce "var" olmaktan ne anlaşıldığı üzerinde ortak bir zemin sağlanacak ki daha sonra bu soru sorulup bir iddialaşmaya kalkışılabilsin.
"allah in varlığının hiçbir zaman kanıtlanamayacağı = bir geri zekalı için hiçbir zaman buna teşebbüs edilmemesi' hayirli olandir.
Akıl sahiplerinin gördüğü kanıtları göremez çünkü onlar.
max. 80 sene içinde tüm entry giren arkadaşların bizzat varlığına şahit olacaklarını düşünmekteyim.

edit: Ölümsüzler eksileyebilir..swh.