bugün

"allah'tan gayrı her şey boş istek, boş heves" anlamına gelen cümle. pek çok şiirde geçer.
bunlardan birisi:

Her ten biter bir derd ile
Uğraşmaya her ferd ile
Değmez bu dünyâ-yi ahes
Allah bes baki heves
kabristanlarda mezar taşlarında sıkça görülen la edribir yazı.
bir ergenin, bes yerine pes yazdığını gördüğümüz söz öbeği.
Eskiden mevlevihanelerin kapısında yazan yazıdır.

Allah varsa problem yok. Bütün dünya sırtını dönüp gitse ne yazar, Allah var dersin. Hatta şöyle düşünebilirsiniz, Allah beni huzuruna davet etmezse, secdeye götürtmezse, hayatım her zaman güzel geçiyorsa işte o zaman ciddi kuşku duymalıdır insan.

Bes, kâfi, yeter, yetişir demektir. Bâki, kalan demektir. Heves ise, nefsin isteği, geçici arzu demektir. Allah bes diyen, Allahü teâlâya tevekkül etmiş olur. Tevekkül, vekil etmek, işini başkasına havale etmektir. Istılahta ise, Allah’a güvenmek, Ona dayanmaktır.

Tevekkül, değiştirilmesi insan gücünün dışında olan acı olayların, ezelde takdir edildiğini bilip, üzülmemek, Allah’tan geldiğini düşünerek seve seve karşılamaktır. Allah bes diyen, [Ona tevekkül eden] yani onu vekil eden kurtulur. [Vekil: koruyucu, gözetleyici, bakıcı, yardımcı.]

Zümer suresinin 38. Ayetinde ; (De ki: Hasbiyallahü aleyhi yetevekkel-ül-mütevekkilün= Bana Allah yeter, güvenip dayanacaklar, ancak Ona güvenip dayanırlar.)

Nisa suresinin 81. Ayetinde ;(Allah’a dayan; vekil olarak Allah sana yeter.)
"allah her şeye yeter, geriye kalan boş istektir, hevestir"
"allah yetişir, bâki olan O'dur" anlamında bir cümle.
allah bes bakî heves
bu dünyada kimse kalmaz
ahirette kimse ölmez.