bugün

esnaf milletin yalan ve kaçamak cevaplarından başında gelir 'allah a şükür' demesi.

girersin dükkana bir iki alış veriş yaparsın ihtiyaçlarını alırsın karşılığında para verirsin. gide gele biraz samimi olmuşsundur bu esnaf ile. öyle hal hatır sorgulamasından sonra;

-işler nasıl efendi.
+allah a şükür.

yine zaman geçer ihtiyaç gelmiştir gidersin alışverişine.

-işler nasıl para kazanıyormusun ustam?
+allah a şükür.

ulan nasıl bir cevaptır tamam şükretmek çok güzeldir ama bu nasıl bir cevaptır. esnaf milleti işte hayatta kazancını söylemezler bu işte bir iş vardır her zaman.
görünür bir iş yapan süpermarkete veya masalarının %80 i dolan bir işletmeye
"Selamun aleyküm ağabey, işlerin nasıl?" diye soran bireye ben hiç rastlamadım..

Bu soruya hep küçük esnafların maruz kaldığının düşüncesindeyim..
Küçük esnafa bu dönemde bu soruyu sorarsan, ağır bir hakaret duymadığına "şükret" derim ben..

şükretmek önemli bir kavram neticede..
kazanç söylenmez sorulması da ayıptır. işler nasıl dendiğinde "allah'a şükür" kazandığıma razıyım geçiniyorum karnım doyuyor demek gibi bir şeydir. miktar sormak yanlıştır.

zamanın birinde güzel bir firmada işe başladım, üst komşu misafirimizdi ısrarla ne kadar maaş ile başladığımı sordu, ilk sorduğunda televizyon izliyorum ve duymuyorum gibi yaptım. baktım 2. defa sordu "ya telefon şimdi buradaydı nereye koydum" diye koltuğun kenarına baktım eeee kaşındı 3.defa sordu "kazanılan para ne sorulur ne söylenir" cevabını aldı.