bugün

hayırlı konular arkadaşlar...

esasında başlığı böyle açmak istememiştim ama karakter sınırlamasının cansiparane bir şekilde iffetini koruma mücadelesi yüzünden kelimeleri en doğru, en anlaşılır ve de içimden geçtiği şekilde yazamadım. başlığın orijinal hali; "ortamda alevilerden konu açılınca bir anda herkesin susup birbirine bakması" olacaktı ancak bahsettiğim malum sebepler bu muhteşem başlığı orijinal haliyle açmama müsaade etmedi.

gerçekten de uzun zamandır merak ettiğim ve kafamı kurcalayan toplumsal bir meseledir bu... ne hikmetse rahatlıkla ve özgür bir biçimde konuşulması gereken, masaya yatırılması gereken mevzular konuşulmaya başlanınca ve bu konu özellikle alevilik ve aleviler olunca anlaşılmaz bir biçimde ortamda soğuk rüzgârlar esiyor ve herkesin suratı bir anda bembeyaz olup birbirine bakıyor.

bu korku ve endişe, bu soğukluk nereden kaynaklanıyor yıllardır anlam veremem. acaba konu alevilikten açılınca; "ulan şimdi iki fikir söylesem bunlar beni alevi zanneder" düşüncesinin bir tezahürü mü bu tavırlar, yoksa bununla hiç alakası olmayan bir şekilde alevi sözcüğünün a'sı bile söylenir söylenmez toplumun gösterdiği negatif reaksiyonun bir tezahürü olarak pek çok vatandaşımızın kendisine bir koruma kalkanı oluşturarak kelime dağarcıklarından "alevi" sözcüğünü çıkarmaları mı?

nedendir bir türlü anlam veremem ve veremeyeceğim. aleviler neden bu kadar dışlanıyor ve neden alevilikten laf açıldığında ortam bir anda buz kesiyor? herkes anlamsız ifadelerde birbirine bakıp lafı değiştirmeye çalışıyorlar. bilen biri varsa açıklasın...
Birnevi;
https://www.youtube.com/watch?v=S9GJOv-WIfA
Bazı aleviler alevi olduklarını gizler, sunniler ise ortamda bir alevi vardır diye ileri, geri konuşmak istemez.
tabi vardır. hatta harry potter bir alevi pir'idir. hogwarts aslen cemevidir.