bugün

sivas katliamına tesadüfen tanık olan, elimizden yemek yemeyen, kafalarında yarattıkları alevi figürüne inanıp mesafe koyan insanlara rastlamış, annesi alevi, babası sünni bir vatandaş olarak yazıyorum bunları.

sivas katliamının gerçekleştiği yılda tesadüf sonucu sivas'taydım.

bu kulaklar dönemin valisi ahmet karabilgin'in hoparlörden yaptığı ''gazanız mübarek olsun''sözünü duydu. oradaki gözü dönmüş kalabalığın ''allahsızlar'' nidaları eşliğinde polisin ve jandarmanın seyrettiği o acı anları seyretti.

ardından sanıkları savunan dava avukatlarının akp'li milletvekilleri olduklarını da gördük hep beraber. ''müslüman mahallesinde salyangoz satıyorlar'' diyenleri de gördük. tüm bu gözlerin şahit olduğu ve içimde yarattığı öfkeye inat vicdanlarımız insan öldürmenin sebep ne olursa olursa yanlışlığından yanayım. yani zorda olsa insan kalmaya çalışıyorum bu garip coğrafya'da.

bugün davulcuyla tartıştığı için yine yakılmakla tehdit ediliyor aleviler. yine aynı türkü dillerde. aleviler insan kışkırtıyor...safsatası dönüp duruyor her yerde. farzedin öyle. farzedin insanların damarına basılıyor. cezası ölüm müdür bunun? nerde kaldı hoşgörü vs vs... nerde kaldı her ramazan hortlayan sevgi pıtırcığı haller?

akıl, fikir, sağduyu diliyorum herkese.
usakp kaldığı sürece de öyle olacaktır. ayıptır, günahtır.
yaksalar da yıksalar da içimizdeki ehlibeyt aşkını öldüremeyecekler, yolumuzdan döndüremeyecekler. herkesin inancı kendine. bu cümleyi en çok bu zamanlar da seviyorum.
sunni olsun alevi olsun sonuçta hepsi müslümanlığın mezhepleri. o yüzden mezhebe göre yargılamak yanlıştır . olaylar doğru, ama sakin olun biraz bir de din yüzünden çatışmasın ülkemiz.
hiç bir zaman muhafazakarlar kadar ezilmemişlerdir. kılıçdaroğlunun elindeki en değerli karttır. hiç bir zaman da iktidara gelemeyeceğini bildiği için alevi kartını oynamaya çalışmaktadır. oysa ki kılıçdaroğlundan önce alevi kelimesi günlük yaşamda geçmezdi bile.
muhafazakarlar alevilerin gördüğü eziyetin 1000'de 1'ini bile görmemişlerdir.
aleviler;
maraş'da, çorum'da katledildiler,
sivas'da yakıldılar,
beyazıt'da, bahçelievler'de, gazi'de vuruldular,
yavuz döneminde kesildiler,
ülkenin hemen hemen her döneminde yok sayıldılar,
hakarete uğradılar,
inançlarına sapıklık dendi,
haklarında mum söndü diye sapıkça bir iftira ortaya atıldı,
uzun süre insan yerine konmadılar,
mağdurluk tiyatrosunu oynayan muhafazakar kesim hemen hemen her darbeden en az zararla ayrılırken aleviler yurt dışına kaçmak zorunda kalanlardan oldular, asıldılar, işkence gördüler.

kimse gelipte bu ülkede en çok ezilenin aleviler olduğunu reddettiğini söylemesin çünkü sadece şerefsizlik yapmış olur.

her seferinde abd'nin kolunun altında olan bir kesimin ezildiğini zannediyorlar, ezilmişlerse bile bunu alevilerin çektikleriyle karşılaştırmak onursuzluktur açık ve net. her an her alanda mağduru oynayan bir kesim alevilerin çektiği eziyeti çekse ne olurdu acaba.
dersim'in mağaralarında bebek ihtiyar kadın çocuk demeden katliama maruz kaldılar.Ehl-i sünnet'e bağlı bir kişi olarak söylüyorum Hz.Ali ve diğer bütün sahabileri çok sevdiğimi belirtmek isterim. acının rengi yok. aleviler en çok ezilen insanlar değillerdir fakat kemalizm despotluğu yüzünden en vahşice katledilen insanlardır. müslüman mazlumun dinini sormaz. aynı şey hristiyanlara veyahut başka bir dine bağlı olan kişilere karşı yapılsa yine de karşı durulması gerekir. islam budur.
Akp dininden olmadıkları için zulüm görmüşlerdir. Aynı şekilde bulgaristan ya da balkan muhacirleri de dinsiz damgası yemiştir.
(bkz: bitmeyen alevi magduriyeti)
En büyük zulmü maalesef Yavuz Sultan Selim zamanında görmüşlerdir.
chp belediyelerinin iş başında olduğu yerlerde geçerli olmayan söz. mesela izmirde belediyeye ve ilçe belediyelerine kapağı atmanın önemli bir şartıdır alevi olmak.
Alevilik en cok kullanilan ve somurulen dini itikatlardan biridir. Ancak bunda alevilerin de sucu vardir. Her aleviyim diyene eyvallah edersen olacagi budur.
alevi aleviler ezildi diyor, kürt kürtler ezildi diyor, olan biz türklere oluyor. şair ne güzel demiş: öz yurdunda garipsin, öz yurdunda parya !
güncel Önemli Başlıklar