bugün

(bkz: akpye koyun)
chplilerin ne kadar kendilerine demokrat olduklarının göstergesidir.
koyun dediler oda koydu.
ve onların koyması durumudur. siyasi parti destekleyenlere bu denli yaklaşım hoş değildir. forever cem uzan!
Çok olmasının bazılarına acı ıstırap şeklinde dönmesinden oluşmus cümledir.
bunu bi hakaret olarak değilde metafor olarak görmek gerekir. çünkü akp ye oy verenlerin hepsi değil ama çoğu bi koyun misali vaadlere ve yardımlara aldanıp oy kullanmakta buda koyuna benzetilmeleri için yeterlidir.
yenilen pehlivan gurese doymaz atasozunun gunluk yasamda karsimiza cikan bir ornegidir.. iktidari alamayan partinin iktidar partinin destekcilerine bu sekilde itham ederken savundugu parti icin yaptigi bu is de onu koyun etmis bulunmaktadir. desteklemek koyunluk ise dunya bir agildir.
dersimiz zamirler.

ben----koyunum,
sen----koyunsun,
o----koyun,
siz----koyunsunuz,
biz----koyunuz,
onlar----koyarlar
dersimiz di'li geçmiş zaman.

Koyunlar, bu ülkenin amına koydu'lar.

(bkz: koyun dediniz biz de koyduk)
sürü psikolojisi ile hareket etmeleri başta olmak üzere,
koyunların eti, sütü, yünü için yetiştirilen ve eninde sonunda kesilecek bir canlı olduğunun farkında olmamaları,
elinde kaval olan ve hoşlandığı nağmeleri çalan herkesin peşinden gitme potansiyelleri gibi nedenlerle,

kendilerine bu yakıştırma yapılmıştır.
siz isteyin her türlü koyarız dedirten söylem.

Edit: koyunca ses çıktı anında. ne hikmetse sesi çıkan ilk kişi izmirli.
gerçek koyunlardan özür dilenerek denendir, haşa onlar tertemizdirler.
çobanları ne derse onu yaptıkları için sakıncası olmayan durum. .
ülkenin zaten bir tarafına koyulmuş, adamlara koyun dedikçe, kendilerine koymaya devam ediyorlar sonra nasıl kendime koydum diye övünüp duruyorlar.
sabah akşam küfrettiğin elitistler 10 senede ne istedilerse veren akp sayesinde servetini 4'e 5'e katlamış;, sen asgari ücretle çalışıp, taşeron şirketlerde sigortasız, tazminatsız sürünüp, emeğini ve bedeninin başkalarına peşkeş çekip makarna ve kömüre muhtaç şekilde aileni bakmaya devam et. akpden torpilin olursa 30 sene sonra kıt kanaat geçinip tokiden bir döküntü ev de alırsın. sanki benim hikayem. koyun, koyun, koymayan şererfsiz. hırsızları, kul hakkı yiyenleri, rüşvetçileri, bakara makaracıları korumanın, aklamanın, utanmadan bir de desteklemekle övünmenin hesabını ben göreceğim sanki. hadi koyun şimdi.