bugün

caddede, sokakta, mahallede, parkta, bankta kısaca herhangi bir toplu alanda, birbirleriyle koklaşan, sarılan, öpüşen ve daha ileriye giden çifte kumrulara karşı savaş açan görevlilerdir.
sana mı soracaktım lan zibidi demek istediğim kişilerdir, yani belediye böyle bir kurs açmış ve bu kişi sertifikasını kıç cebine sokaraktan sokaklara mı salınmıştır? bu işten çıkarı nedir? bir çifti daha ayırdım öhöhö kızımın namusunu kurtardım mı diye düşünür bilmem? ya da kendi bastırılmışlığının verdiği hışımla ahlak bekçisi aslında gayet normal bir durumdur o ve onun gibiler için...
*nurettin abi, abi şu çocuk karşı banktaki kıza yazılıyor mu bana mı öyle geliyor?
+yok lan o değil de asıl şu senin gösterdiğin bakın az lateralinde başka bir bank var, ordaki adam beni kıllandırıyor.
*abi sen de kokuyu alıyor musun?
+ne kokusu lan?
*abi havada aşk kokusu var..
+neee aşk kokusu mu, parkta ne kadar erkek kadın varsa topla cemal..ayrıca onlara haklarını oku ve suçsuzlukları ispat edilene kadar hepsinin birer sapık olduklarını söyle.

gibi diyaloglara girebilecek potansiyele sahip zabıtalardır..
en son olarak sakarya sapanca'da karşılaştığımız görevli personel...

(bkz: tayt giyiyorlar diye sporculara saldiran zihniyet)

(bkz: demokraside kimse kimsenin ahlak zabıtası değildir)
bir zamanlar samsun'da sahile paralel iskelede, kayalıklarda sahile dönmüş oturan gençlere minübüsün megafonundan fazla samimi olmayalım gençler diye bağıran zabıtadır.*