bugün

şimdi arkadaşlar azıcık kafamızı çalıştırıyoruz.

allah'ın subut-i sıfatlarından bilim ile açılışı yapıyoruz.

bilim: allah: gelmiş, geçmiş, gizli, saklı her şeyi görür.

sen sırf cehennem korkusundan dolayı emirlere biat ediyorsan; yaratıcın bunu görüyor benim einsteim kardeşim.

senin gibi şark kurnazına da süpriz hazırlamış olsa gerek.

sen yine de kendini böyle kandırmaya devam et.

nasılsa giren çıkan bir şey olmayacak. merak etme...
bir şey kaybetmez. inanan insan, ki her inanan dinini en iyi şekilde yaşayan insan değildir, bir şey kaybetmez.
mümün insan, ki bizim dinimize göre bu insan allah'ın yasakladığından uzak durandır, içki, sigara, kötü söz, zina ve benzeri şeylerden uzak durarak, daha temiz bir hayat yaşar, kaybetmeyi bırakın, kazanır, ömrü uzar.
-sarabin yuzde biraktigi o hos sicakligi
-sosyoloji'nin kapsayici teorileriyle dunyaya bakmanin insana verdigi entelektuel keyfi
-guzel bir kadinla mecburiyet yasamadan birlikte olmanin kendine ozgu keyfi
-kader gibi sacmaliklara inanmadan hayatin sinirlarini zorlamanin heyecani
-giyim kusamda dini engellemelere takilmadan guzellik denilen seyi giyebilmeyi
-karanlik koridordan gecerek tuvalete gidebilmek, hem de cin melek korkusu yasamadan
-elestirel yasam tarzi
-kollarinizin arasinda kivrilan esmer kadinin saclari yuzunuze carparkenki o hos hissi
-guzel kadinlarla, onlara sehvet duymadan guzel muhabbetler edebilme yetenegi
-komunizm mitine takilmadan somuru iliskisine raayonel bir bakis
-birey olmanin o guzel tadi
-suruden olmamanin kendine has guzellikleri olan zorluklari

gibi daha bir suru sey.
Hz.Ali ra anlattığı gibi, Allah sızın birine; senden için, benim dediğim dogruysa ben kurtulurum, sen yanarsın. Şayet senin dediğin doğruysa bana birşey olmaz.

Tabiki bu inançsız bir insana verilecek mantık cevabıdır.

Müslüman eline, diline, beline sahip olarak yaşar ve öylede ölür. Onun arkasından herkes iyi konuşur. Zaten islam ın yasakladığı şeyler zararlı ve kötü olan şeylerdir.
Kafir ise zina, içki, kumar, faiz, küfür, ile doludur. Zaten kötü ahlaki dünyadaki huzurunun ve sağlığının önüne geçer. Sanırım anlaşılmıştır.
Ahireti kaybeder.

Ama daha önemlisi, insan insanı ve hatta kendini kaybeder.
77. insan görmez mi ki, biz onu meniden yarattık. bir de bakıyorsun ki, apaçık düşman kesilmiş.
78. kendi yaratılışını unutarak bize karşı misal getirmeye kalkışıyor ve: "şu çürümüş kemikleri kim diriltecek?" diyor.
79. de ki: onları ilk defa yaratmış olan diriltecek. çünkü o, her türlü yaratmayı hakkıyla bilir.

yasin suresi
öncelikle ne kaybederim gibi mantıkla düşünceye yaklaşılmaz. pragmatist bir yan bu çünkü ama madem böyle bakıyoruz zarar ve faydalarını ortaya koyalım.

şimdi bir inanan gece gündüz demeden bir sınava çalışıyor, her türlü acıya katlanıyor, diğeri ise hiçbir şey yapmıyor. sınav yok.

bu inananın yaptığı her şey boşa gider ve hiçbir şey yapmayan insanla eşit olur.

ama bu da sınırlı bir bakış.

yanlış sınava çalışmak diye bir şey de var.

mesela a dini doğur, o halde b dinine inanan kişi ne kadar çok kendini cennetlik sanıp bir şeyler yapsa da bunların hepsi boşa çıkacak ve cehenneme gidecektir. hemde bunun durumu daha acı çünkü bir yalan uğruna her şeyi yapmıştır.

yanlış sınava çalışmıştır da denebilir.

bide şu kafayı hiç anlamıyorum: tanrı yok siz şunu şunu yapmıyorsunuz ee bari inanın da boşa gitmesin inançsılığınız.

tanrıya inanmayan insanı siz istediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz ama hiçbir ateist gidip de sabah akşam seks partilerine katılmadık, yok tecavüz etmedik, yok kimseyi öldürmedik, tüh fikre yazık oldu demez. bunlar bir kazanç değildir ve fikrin gerekliliği de değildir.

bu sizin bilinçaltınızda olan pislikle bu fikre bakmaktır.

ayrıca bilimsel bir gerçekliğe pragmantist bakılmaz. gerçek senin dışında bir gerçektir ve sen ona aa ben bunu kabul ederim ama ne kazanacağım demek gibi bir lüksün yok.

bu şuna benzer, yaa tamam şimdi dünya yuvarlak ama herkes düz olduğuna inanıyor, iyi de şimdi ben bunun düz olduğunu söylesem daha iyi, çünkü yuvarlak olduğunu söylersem bunca düzdür söyleyeni karşıma alacağım ve bana karşı olumsuz hallere bürünecekler.

işte bu, gerçeğe pragmatist bakılmaz. gerçek sen fantezi kursan da, plan yapsan da oradadır ve senin ne düşündüğünden bağımsızdır.
Ahiret varsa hesap verir, cennetle odullendirilebilirsiniz.
Ahiret yoksa düzgün bir insan olarak yaşamış olursunuz.

Ateist arkadaşlar şimdi soracaklar vicdan felan diye. Bende onlara şimdiden şunu soruyorum. Senin o ahlak, toplum ahlaki, vicdan dediğin şey de dinden gelmiştir. ilk önce bu kavramların nereden gelebileceğini düşün, ilk insandan itibaren dinin kuralları vardır biz insanlar bununla yaşamayı öğrendik, birazimiz inanmak istemeyince vicdan, kalp güzelliği gibi kavramlara sarildik. iki tane ham sofuyla tartışıp müslüman kişiler böyle yeaaa deme araştır oku. Yanı velhasili Allah'in dinine gore yaşamaya çalışsan ne kaybedeceksin. içki,sigara, zina, gasp normalde de kanunen yasak şeyler daha iyi bir birey olmaktan mi korkuyorsunuz. Dinen yasak edilmiş bir seyin gerçekten her turlu mantıklı açıklaması vardır? Zararı olmasa veya bir başka zarara goturmese yasaklanmaz. Bu yuzden inanmaniz hem dunya da hem obur tarafta isinize yarayacaktir. Sorunuz varsa ozelden atabilirsiniz.
kaybedecek demiyelim de;fazladan onlarca yıl yaşamak.

not:inançlı olmasam, aslında günah olmasa;şuan intihar ederim.
Tüm hayatını boş bir amaca adamış olur. Muhtemelen. Tabi yoksa.
müslüman böyle bir ihtimali bile düşünmeyi sakıncalı bulacağından cevaplayamayacağı abuk sordur.
yanlış (doğrusu?! neyse...) inancı seçtiyse (seçmek?! neyse...) kıyamet kadar çabası boşa gider. mesela isa mesih tarafından çarpılabilir...
eğer ahiret varsa ateistler çok üzülür. yoksada iki tarafta yalnızca hayatını kaybeder. ama ya varsa.
ne diye kaybetsin ki? Ahiret inancı kişiyi insan gibi insan yapmaya çalışırken bunun için Allah tarafından istenmişken ne zararı olacak? biraz karşı çıkmak yerine kabullenmeye çalışsanız belki bir gün içten inanır seversiniz kim bilir? *insan uğraştığı veya kaybettiği şeyin kıymetini bilir onun değerini o zamanlarda anlar.* anlamında söz vardır insan, insan olmanın değerini Allah için uğraşırken anlıyorsa eğer bunun için varsa ahiret olamaz mı? biraz farklı bakış açılarıyla düşünün anlayış gösterin lütfen artık her insan hem aynıdır >%98'lik DNA kısmıyla her insan farklıdır <%2'lik kısmıyla.
Pascal kuramının islamik yorumudur. ateistleri bilmem ama agnostikleri etkileyebilir bir kuramdır.
(bkz: http://ateizmdernegi.org....opic/333-pascalın-kumarı/)
her şeyini kaybeder ulan mal mısınız? elindeki tek şey bu hayat ve onu da olmayan şeylerin kuruntuları uğruna heba edip gider. korkunç bence bu düşünce.
Ne zaman kaybeder nede başka bişey.
Müslümanı ele alırsak , günde 5 vakit toplasan 30 dk eder sizin sabah uyanmak için yatakta çırpındığınız vakte değer.
Oruç desen vücüda çok faydalı olduğu söylenen ibadeti inanmayan bir çok kişi ömrü boyunca yapar ayrıyeten empati duygularını geliştirir.
Zina desen sizin gibi evlenmeden önce birçok kişinin kalbini kırmış ama zevkine varmış olmak yerine sevgi ve saygı dolu bir yuva kurmak daha güzeldir.
Bunlar sizin dinden soğuma sebepleriniz ondan bunlar üzerine durdum.
Asıl soru ahiret var ise inanmayanların kaybı ne olur?
yoksa bir şey kaybetmezsin. ya varsa?
Bir kere geldiği dünyasını.
Burda hesabı Sorulmayan şeylerin bi gün orda sorulacağı tesellisiyle yaşıyorum çünkü sadece bu şekilde bazı durumlara göz yumabiliyorum eğer olmama ihtimali varsa bu benim için tarif edilemez bi acı.
Yapmak isteyip de dini değerlerden dolayı yapmadığı herşeyi kaybeder.
farz, sünnet, inanç, ahlak ve merhamet yönünden ele alırsak konuyu ne kaybedebiliriz ki.
Para dışında hiçbir sey. Parayı daha çok kazanmak için illegal yollara başvuranların açıklamalarını duyunca adamlara saygı duyarsin acı ama gerçek. Silah kaçakçılığı, eroin satan, yapan adam bu ise ticaret gözüyle bakar. Nicolas Cage' nin savaş tanrısı filmini izlerseniz mesela demek istediğimi anlayabilirsiniz. Ahiret yoksa bile düzgün yaşamanın nesi kotu hiçbir boşluğun yeri doldurulamaz faydalı şeylerle geçen bir ömrün yerini.
Yukarılarda bir arkadaş da demiş ama ben de bahsedeyim. inançlı bi insanım ama, bazı şeylerden sadece dinde yasak diye vazgeçmedim ben. Yani ben ateist olsaydım yine her önüme gelen kadınla birlikte olma hayali kurmazdım, sokakta her geçen kadına bakmazdım, sadece karımla yaşamak isterdim her şeyi. içki içmezdim, kendime zarar verecek bi şeyle ne işim olcak. Yani sizin bizim hakkımızda "Çok şey kaybediyosunuz" dediğiniz şeyleri ben zaten istemiyorum ki, niye bi kaybım olsun? Bi de, ne inananlar gördük şöyle böyle demeyin lütfen, onlar bana göre insan bile değildir ki. Zaten münafık diye bi kavram bile var onlar için. O insanlar Het zaman oldu, hala varlar, her zaman da olmaya devam edecekler malesef. Ama onlar yüzünden dini kötülemek ters geliyo bana
varsa ( ki var) inanmayan ne kaybeder.