bugün

4. murat döneminde yasaklanan afyonun kullanım yöntemi değişmiştir.
afyon hamur içine sarılıp akşam yatmadan yutulur ve sabah kalkıldığında muhtemelen midede eritilmiş olur ve kana karışırdı. bu sayede gün içinde tekrar afyon kullanılmasına gerek kalmazdı. yani gün içinde kafa 1500 olmuş şekilde gezilirdi. bu durum ramazan ayları içinde geçerliydi. oruç olunan saatlerde bir şey içilmemiş ve yenmemiş olurdu ama kafayı kıyak yapmak bu metotla mümkündü.
bu sepeptendir ki. kafa yerine gelmediği yada ayılmadığımız zaman "afyonum patlamadı" terimini kullanırız. yani daha midemiz hamuru eritip afyona ulaşmamış durumudur.
herşeyi yaşayarak deneyerek öğrendiğimiz şu zamanda uygulanabilitesi zor ama adrenalin yüklü olan hadise.
kimi günlerin, henüz başında, sabırla ve ısrarla gerçekleşmesi beklenen hadisedir.

(bkz: gün bugündür)
özellikle osmanlı döneminde ramazanlarda oruç tutan afyon müptelalarının uyuşturucuyu hamura sarıp yuttuktan sonra gün içinde afyon almalarına gerek kalmadan oruç tutabilmelerine olanak sağlayan yöntem.

tabi günümüzde uyuşturucu için değilde uyanmasına rağmen kendine gelememiş, berrak düşünemeyen insanlar için kullanılıyor. bu durum bana özellikle 6 saat veya daha az uyumuşsam sıklıkla oluyor. 5 buçuk saat uykuyla kalktıktan sonra 1-2 saat arası kendime gelemiyorum ve kulaklarım çınlıyor gibi oluyor bu durum normal midir? bilemedim.