bugün

zor iştir. büyük sinir harbi yaşanabilir.

çalıştığı şirket abime sıfır kilometre bir araba vermiş (şirket arabası) ve "al sende kalsın lazım olur, dilediğin gibi hor kullanabilirsin" demiş. abim bi heves almış arabayı beni arıyor.

s.g.a.: alo?
abi:ne yapıyorsun lan?
s.g.a.: anne faktörüyle küçük kadınları izliyorum.
abi: bırak onu da aşağıya in bak araba aldı şirket iki tur atarız. uğur'u da * al gel.
s.g.a.: ya en heyecanlı yerindeyim ama! şimdi hep beraber kıza girecekler!
abi: lan gel işte dalga geçme.
s.g.a.: ok kib by

uğur bilgisayar başından kaldırılır. apar topar inilir aşağıya. arabanın km saati henüz 27 km yi göstermektedir. buzuki sweet marka gri renkli şekermi şeker bi araba. hatta bi yanından kemirmeye başlayacaktım o derece yani.

abi:nasıl ama? (gaza yüklenir)
koro: vuuuuu!!!!
abi: kliması, abs si , edl si , kgs si , öss si , abc si vsvsvs....
koro: vuuuuu!!!
abi: size de kullandırmak istiyorum da bu yakınlarda yer yok. (kıs kıs güler)
uğur: (zeki çevik ve atik bir hamleyle) karfur yolu! * orası boştur bu saatte!
abi: * hee... şey... evet olur... s.g.a. sen de ehliyeti aldın ama bakalım benden geçer not alabilecekmisin! *
s.g.a.: (durduk yere nerden çıktı ki şimdi bu. ben ne güzel sınavımı geçmişim hemde direksiyon dahil en düşük doksanla) hehe... inşallah abi...

karfur yoluna gidilir abim pisti çizer.( burdaaaaaaan burayyyaaaaaa. iki şer tur atacaksınız bende yanınızda olacam)

abi: ilk kim geliyor bakalım?
uğur: s.g.a.!
s.g.a.: puşt! tamam tamam ben gelirim! (arabaya binilir,dikiz koltuk kemer üçgeni ayarlanır,vites boşa,marş,vitese tak,kavra,elfrenini indir,debriyajdan çek gaza hafifçe dokuuunnn veee...... hııın hııınn tar tar tar tar stop!!)
abi: amk! ne yapıyorsun sen!?
s.g.a.: ne yapayım yeni araba işte!! debriyaj çok sert sankim? ( bi b*ktan anlıyorum ya)
abi: bu yeni araba! gaza basmasan bile debriyajla kalkar kendisi! zorlama arabayı!
s.g.a.: peki...
(iki stop dan sonra araba yürütülür birinci vitesin sonuna gelinmiştir. araba ve abim vites ister)
abi: vites at...
s.g.a.: (gacııırrt!!!!)
abi: höööösttttt!!!! hayvaaan!!!! s..ktin arabayı!!!
s.g.a.:ama... debriyaj...
abi: ne debriyajı amk! dikkarli ol biraz! tam bas şu pedala!!
s.g.a.: ( az daha basarsam taş devri çizgi filmindeki gibi ayaklarımla fren yapıcam... sabır...) peki...
abi: vites küçült kasis var... yavaşla... güzel... şimdi hızlaann... güzell... şimdi vites büyüt...
s.g.a.: (gacıııırrrt!!! tor tor tor!!)
abi: elini s...kecem haaa!!!!!
s.g.a.: (artık dayanamayarak) ben yeterince s..kiyorum zaten son onu dert etme!!!
koro: !!???..... hahahahahahaha!
abi: şurdan u dönüş yap...
s.g.a.:...
abi: oğlum plakayı mı okumaya çalışıyorsun ne bakıyorsun direksiyonun üzerinden tampona??
s.g.a.: ( önümü göremiyorum amk) bakmam abi tamam...

bir tur araba hoplata hoplata atılır. muhtelif azarlar işitildikten sonra dört yaş küçük kardeşe devredilir.kardeş kaymak gibi sürer arabayı * finalde abi arabayı devralır bana verdiği ders devam etmektedir.
abi:uğur bile senden iyi kullanıyor. sen kullanmayı bilmiyorsun ehliyetin var utan!
uğur: hahahaha.yaaa yetenektir bu!!!
s.g.a.: iyi de bu bana koymaz ki uğura koyması lazım!!
uğur: -mavi ekran-
abi: bak s.g.a. motorun sesini iyi duyman lazım. * bak... devir yükselince debriyajdan çek.... bak gidiyor.... şimdi gaza bas.... bak... (hınnn hınnn stop!!!) laaan??
koro: -iptal-

söz konusu abi hala başımın etini yemektedir araba sürmeyi bilmiyorum diye.

edit: düzeltme
kendi kendine öğren git arabayı oraya buraya vur. daha iyidir.
büyük hatadır. en ufak birşeyi kaçırma da yersin şaplağı.
zamanında kardeşime yaptığım kıyaktır..
(bkz: abiden)
kocadan almak kadar kötü olmasa gerek.

b: ben k: kocam
b: direksiyon sınavı hafta sonu. ders almam lazım. hocadan randevu alayım.
k: lunaparkta çarpışan arabada pratik yap önce.
b: yok daha neler.
k: valla bak. en iyi yöntem o. hocayla falan olmaz.*sonra da ben öğretirim sana.
b: lunaparkı geç. bu akşam pazar yerinde benzin yok falan anlamam.

akşam çıkılır. (yüksek sesle emirler falan, normalde olsa sıkar biraz eline düştük ya sesimiz çıkmıyor. bu durumda insan bildiğini unutuyor haliyle)sağa dön, sola dön derken duvara sürttük. tamponda derin çizikler...
k: sen yarın hocayla çalış.
(bkz: kıskanç kocanın çaresiz anları)
babadan ders almak kadar zor olmayandır , babadan direksiyon dersi almak aynı zamanda sinir harbine karşı olan davranışlarınızı ölçmeye yarar .

ilk direksiyon dersimi hatırlıyorum da , arabayı kaldırırken patinaj yapmıştım anında enseme tokat gelmişti " lan eşşek herif elin arabası mı bu yavaş kalk " demişti .
yapılabilecek en büyük salaklıktır.

abiniz uyurken arabayı uçurup kendiniz sürmeye çalışın, çabalayın daha iyi.
arabayı bir yere vursanız dahi önemi yok, abinizin size ders verdiği andaki kadar bir azar işitmezsiniz, emin olun.

aha benim gibi bir acemiden teknik bir ders:

arabayı boş bir araziye veya yola götürün:
1-arabayı çalıştırdıktan sonra, ilk önce el frenini indirin. * *
2-sol ayağınızı devriyaja dayayın kökleme olarak.
3-vitesi tutup önce sola, devamında ileriye sürükleyin. * birinci vitestir bu.
4-şimdi de ayağınızı devriyajdan çekmeden önce hafif bir şekilde sağ ayağınızı gaza dayayın ama basmayın sakın. sadece üstüne ayak ucunuzun ağırlığını verin o kadar. *
5-şimdi de sol ayağınızı çok ağır şekilde devriyajdan çekmeye başlayın ama sonlara doğru ayağınız devriyajda az bişey basılı kalsın yoksa araba tar tar tar diye öksürüp durur.
6-araba ağır ağır hareket etmeye başlayacaktır.
7-durmak için yapmanız gereken en iyi hareket önce sol ayağınızı devriyaja tam basılı tutmak ve ardından hafif bir şekilde frene basmaya başlamak. hemen basmayın frene, yoksa camdan dışarı fırlamanız aklınıza gelir. *
not: abiniz size yüklü bir şekilde para verse dahi kendisinden araba dersi almaya kalkmayın, üzülürsünüz; hevesiniz kırılır...
abi değilde babadan öğrenmek daha kötü sonuçta arabanın sahıbı bı yamuğunu gordugu anda bida sittin sene vermez arabayı.
+ben -abim
*
+bu hafta kursa başlıyorum
-ne kursu?
+araba
-yav boş ver ben öğretiyirim sana
+eee peki
-şimdi önce debriyajı öğren
+debriyaj?
-marşı öğrenelim
+marş?
-vites hakkında bir fikrin var mı?
+hayır
-gaz neresi?
+gaz?
-allah senin gibi kızkardeşin belasını versin
*
abi sürücü kursunda çalışıyorsa kaçınılmaz son.